Последни вести

Најважни вести

Ковачевски-Петков: Бугарија се согласи на употреба на краткото име С.Македонија

 Пред платото на Владата тој беше дочекан од македонската делегација предводена од премиерот...

Владата прогласи кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија

Од тој датум парно за скопјани ќе има до 1 по полноќ. Колку точно ќе не чини оваа кризна состо...

Левица со герила пречек на Петков: Добродојдовте администратори на Цар Борис

На транспарент поставен на влезот на Скопје пишува „Добредојдовте администратори на Цар...

Почетокот на второто полугодие одложен за 1 февруари

Почетокот на второто полугодие одложен за 1 февруари

Според него, со тоа нема да се направи дополнителен притисок врз здравствениот систем, а ќе и се даде простор на омикрон варијантата да го потисне сè уште присутниот поопасен делта сој. Дополнително, училиштата кои и онака...

Вандалско однесување во Градскиот парк, три клупи фрлени во езерцето!

Вандалско однесување во Градскиот парк, три клупи фрлени во езерцето!

 Она што го оставиле несовесните граѓани зад себе ги запрепастиле дежурните служби во нивната редовна контрола и чистење на зеленилото. За воведувањето комунална полиција, како дополнително засилување на инспекторатите, к...

Србија со рекорден број новозаразени од почетокот на пандемијата

Србија со рекорден број новозаразени од почетокот на пандемијата

Од скоро 40.000 тестирани, 45,3 отсто од примероците биле позитивни, што значи дека речиси секој втор тестиран бил заразен со корона. Србија на почетокот на годината имаше нешто повеќе од 2.000 заразени на дневна основа, но бр...

Косовски автобус слета од автопат во Бугарија, најмалку 29 повредени (ВИДЕО)

Косовски автобус слета од автопат во Бугарија, најмалку 29 повредени (ВИДЕО)

Според приштинските медиуми, несреќата се случила околу 4.30 часот, кога патнички автобус од Косово удрил во запрен камион кој превезувал дрва. Возачот на камионот наводно се обидел да им укаже на другите во сообраќајот дека п...

Гаврил Бубевски избран за шеф на ОЈО Скопје,Стефчо Донев виш обвинител во Штип

Гаврил Бубевски избран за шеф на ОЈО Скопје,Стефчо Донев виш обвинител во Штип

 Во соопштението по седницата што го објавија од Советот на нивната веб страница, стојат само имињата на новоизбраните, но нема образложение за одлуката. Бубевски, кој се споменуваше и акко можен наследник на Јовески на м...

Бугарија прифаќа да го користи краткото име

Бугарија прифаќа да го користи краткото име

Ова денеска на заедничката прес конференција со бугарскиот премиер Кирил Петков го соопшти премиерот Димитар Ковачевски. Во овој момент бугарскиот премиер е на прием кај претседателот Стево Пендаровски. Таму е Јана Јосифоска. ...

Директорот на Фајзер: Бранот со омикрон е последниот во кој ќе имаме вакви ограничувања

Директорот на Фајзер: Бранот со омикрон е последниот во кој ќе имаме вакви ограничувања

Во вчерашното интервју, Бурла вели дека се надева дека сегашниот бран на омикрони ќе биде последен, но веднаш додаде дека најверојатното сценарио е она во кое вирусот ќе циркулира меѓу светската популација во наредните години. ...

Видео- фото: Први слики и видеа од Тонга, островот е поплавен и покриен со пепел

Видео- фото: Први слики и видеа од Тонга, островот е поплавен и покриен со пепел

Ова е особено забележливо на фотографиите на Номука, мал остров во јужниот дел на групата острови Хапаи. Фотографиите се направени од авионот од страна на одбранбените сили на Нов Зеланд, а прикажани се и сателитски снимки...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube