Последни вести

Најважни вести

Драстичен скок на бројот на новозаболени регистрирани 52 нови случаи, четворица починати

А четири лица починаа како последица на вирусот.  По ваквиот биланс следеше прес конферен...

Преговорите за датум за избори во „цајтнот“

 Владата попладнево се очекува да донесе одлука дали ќе бара нова вонредна состојба. Пред вл...

Вечерва во „Само вистина“ ќе гостува д-р Никола Пановски

Дами и господа, како да го победиме интелигентниот вирус, кому се чини ниту ултравиолетовите зрац...

Шест американски и грчки воени авиони со прелет над Скопје ни посакаа добредојде во НАТО (ФОТО +ВИДЕО)

Шест американски и грчки воени авиони со прелет над Скопје ни посакаа добредојде во НАТО (ФОТО +ВИДЕО)

 Прелетувањето е во чест на нашето членство во НАТО. Авионите, два бомбардери Б-1 и четири ловци Ф-16 летаат долж реката Вардар, а во Скопје дојдоа од правец на скопскиот аеродром. Американските авиони  бомб...

Адвокатите на осудените за „27-ми април бараат укинување на изречените казни

Адвокатите на осудените за „27-ми април бараат укинување на изречените казни

Вишото јавно обвинителство е против и тврди дека одлуката на судот е поткрепена со цврсти докази. Јавната седница во апелациониот суд ја следи Михајло Видимлиски. Кои се аргументите на адвокатите за укинување на изречените ...

Ганиу: Апелираме до граѓаните да ги почитуваат мерките за претпазливост

Ганиу: Апелираме до граѓаните да ги почитуваат мерките за претпазливост

 Предничат неколку општини -  Чаир со 54, Сарај со 39, Гази баба со 34 Аеродром со 29 и Бутел со 25 заразени, што се поврзува со масовните собирања за време на ифтарските вечери.. Иако според надлежните станува збор за ...

Филипче предупреди за повторно воведување рестрикции поради непочитување на мерките

Филипче предупреди за повторно воведување рестрикции поради непочитување на мерките

 Тоа го анализирале денеска на состанок на Комисијата за заразни болести  и ќе ја следат будно состојбата во наредните денови. Засега се уште нема потреба од таква мерка зашто се следат кластерите на вирусот. Каранти...

 Македонија меѓу земјите за кои од 15 јуни е дозволен влез во Грција

Македонија меѓу земјите за кои од 15 јуни е дозволен влез во Грција

Како што е веќе познато, за влез во Грција нема да биде потребен тест, туку ќе се прават анализи по случаен избор. Од министерството за туризам на Грција соопштуваат дека конкретната листа била направена откако бил проучен епи...

УЕФА размислува за Фајнл фор завршница во Лигата на шампионите

УЕФА размислува за Фајнл фор завршница во Лигата на шампионите

Скај Спорт Италија тврди дека УЕФА сака да го продолжи натпреварувањето во Лигата на шампионите на 7 и 8 август со преостанатите реванш дуели од осминафиналето. Манчестер Сити- Реал Мадрид, Барен М. – Челзи, Барселона &n...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми