Последни вести

Најважни вести

Уште еден наставник фатен со дрога,54 годишен прилепчанец кој работел во основно училиште

Министерството за внатрешни работи соопшти дека битолската полиција вчера го привела 54 годишниот...

Германската министерка за надворешни работи Бербок во Скопје

Во тек на првата посета на државава Бербок ќе биде примена и од претседателот Стево Пендаровски, ...

Општина Тетово по објавата на Касами на ФБ: Не станува збор за главен град на Албанците

Во објавата стои многу јасно тоа што сакавме да го кажеме. Тоа е реалноста, а тие што сакаат да ј...

Македонија домаќин на  Малта во првиот натпревар од квалификациите за Еуро 2024

Македонија домаќин на Малта во првиот натпревар од квалификациите за Еуро 2024

Црвено жолтите вечерва на нашиот најголем стадион се домаќини на Малта во првиот натпревар од квалификациите за Европскиот шампионат во 2024 година. Нашите најдобри фудбалери на овој дуел влегуваат како фаворити и се надеваат ...

Самит на ЕУ посветен на Украина

Самит на ЕУ посветен на Украина

Мишел преку писмо ги информира лидерите на ЕУ дека главна тема на разговор денеска ќе биде Украина. Самитот ќе почне на работен ручек со генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш, на кој ќе се разговара за клучн...

Најбрзиот пат кон ЕУ напредокот во реформите, повици за вклученост во процесите од сите партии

Најбрзиот пат кон ЕУ напредокот во реформите, повици за вклученост во процесите од сите партии

Пристапувањето во Европската унија мора да биде процес во кој има согласност меѓу сите политички партии, и од власта и од опозицијата, а најбрзиот пат кон Унијата се напредок во реформите, уставните измени се суверена одлука на д...

Сончево со слаб северен ветер и температури од 15 до 21 степен

Сончево со слаб северен ветер и температури од 15 до 21 степен

Минусни температури утрово се измерени во Берово (-3) и во Лазарополе (-2 степена). Како што соопшти УХМР, 0 степени се измерени во Битола, Попова Шапка и Маврови Анови, 1 степен во Скопје - Петровец, Крива Паланка и Струмица, 2 ...

Бугарскиот културен клуб „Ванчо Михајлов“ е избришан од Централниот регистар

Бугарскиот културен клуб „Ванчо Михајлов“ е избришан од Централниот регистар

Клубот е избришан од Централниот регистар откако Министерството за правда одлучи дека името на клубот ги повредува националните чувства на Македонците, поради соработката на Ванчо Михајлов со фашистичкиот окупатор. Од Централе...

Цариградскиот патријарх: Руската православна црква споделува одговорност за војната во Украина

Цариградскиот патријарх: Руската православна црква споделува одговорност за војната во Украина

Исто така Вселенсскиот патријарх е подготвен да помогне во повоената „духовна обнова“ на Русија. Вселенскиот патријарх Вартоломеј со тоа го прекори рускиот патријарх Кирил, чија отворена поддршка за руската инвазија н...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube