Последни вести

Најважни вести

Односите Скопје – Софија пред (де)ескалација?

Утре точно напладне, како што пишуваат бугарските медиуми, првиот бугарски полицаец Иван Демерџие...

Николовски: Новата декларација потврдува дека барањата на Бугарија немаат крај

Според потпретседателот на партијата, Александар Николоски, позициите со источниот сосед ни се на...

Без детали кога ќе почнат преговорите за влез на Алијанса на Албанците во Владата

 Откако партијата формираше преговарачки тим, а Таравари изрази подготвеност уште викендов д...

Приватните превозници утре на мирен протест пред дирекцијата на ЈСП

Приватните превозници утре на мирен протест пред дирекцијата на ЈСП

Како што информираа од здружението  „Мак екпрес“ протестот е со цел да се оствари средба со раковдството на ЈСП за да си ги побараат парите во висина од околу полована милион евра што јавното претпријатие им ги д...

На 17-годишникот кој смртно прегази скопјанец му е одреден малолетнички притвор

На 17-годишникот кој смртно прегази скопјанец му е одреден малолетнички притвор

Ваквата мерка е донесена поради можност од бегство, опасност да го повтори делото или да влијае врз сведоци. Следно е да се обезбеди сообраќајно техничкото вештачење. Според адвокатот Јанаки Митровски, случаите во кои сторители н...

Човечки труп извлечен од водите на Вардар кај Долно Лисиче, Скопско

Човечки труп извлечен од водите на Вардар кај Долно Лисиче, Скопско

Како што соопшти МВР, од лекар од Итна медицинска помош е констатирана смрт. Увид на местото извршила екипа од СВР Скопје и известен е Јавен обвинител по чија наредба телото е предадено за обдукција.

Нетанјаху: Нашиот одговор на тероризмот ќе биде силен, брз и прецизен

Нетанјаху: Нашиот одговор на тероризмот ќе биде силен, брз и прецизен

„Нашиот одговор ќе биде силен, брз и прецизен“, рече Нетанјаху на вонредниот состанок на кабинетот за безбедност. „Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио“, додаде Нетанјаху. Во пет...

Зеленски воведе санкции за речиси 200 компании и поединци кои ја поддржуваат Москва

Зеленски воведе санкции за речиси 200 компании и поединци кои ја поддржуваат Москва

Фирмите и бизнисмените кои превезуваат персонал и воена опрема со железница во име на „државата агресор“ ќе бидат казнети, рече Зеленски во видео обраќање. Тој додаде дека конфискуваниот имот ќе се користи за украи...

Столтенберг во посета на Јужна Кореја за зајакнување на врските со Азија

Столтенберг во посета на Јужна Кореја за зајакнување на врските со Азија

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска пристигна во Јужна Кореја како дел од турнејата чија цел е зајакнување на врските со американските сојузници во услови на војна во Украина и растечкото ривалство со Кина, а во...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube