Последни вести

Најважни вести

Православните верници го слават празникот Водици

По едногодишна пауза поради пандемијата, но во време на владеење на омикрон – годинава сепа...

Посетата на Петков со позитивни оценки во Скопје и во Софија

 Ден по нивната прва средба, бугарскиот премиер изјави дека со тоа што го дал првиот чекор, ...

„Само Интервју” утре со Димитар Ковачевски

Дами и господа, време е за првото „Само интервју“ во Новата година, со кого ако не со...

МЗ: 2.051 нов случај со Ковид-19, пријавени се 14 починати лица

МЗ: 2.051 нов случај со Ковид-19, пријавени се 14 починати лица

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира, дека во последните 24 часа: Направени се 6.353 тестови, а регистриран е 2.051 нов случај на КОВИД-19: Скопје – 1.027, Битола &...

Голем астероид вечерва ќе прелета покрај Земјата

Голем астероид вечерва ќе прелета покрај Земјата

Според наводите на Центарот за проучување на објекти во близина на земјата на НАСА, кој следи потенцијално опасни комети и астероиди кои би можеле да се судрат со нашата планета, астероидот ќе мине на оддалеченост од околу 1.9 ми...

Утре сончево со мала локална обчачност

Утре сончево со мала локална обчачност

Во текот на ноќта во западните и северните делови ќе има локални врнежи од снег. Ќе дува слаб, а во западните делови умерен ветер претежно од западен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од -10 до -2, а максималнат...

Макрон: Не смееме повеќе да се дистанцираме од Западен Балкан

Макрон: Не смееме повеќе да се дистанцираме од Западен Балкан

„Потребна ни е силна Европа која може да одговори на климатските, технолошките, дигиталните предизвици, потребна ни е независна Европа која сама ќе одлучува за својата иднина и нема да зависи од други сили“, изјави Ма...

Џонсон најави укинување на речиси сите мерки

Џонсон најави укинување на речиси сите мерки

Ковид-потврдите повеќе нема да бидат потребни за повеќето случувања, но на организаторите ќе им биде дозволено сами да одлучат дали ќе ги бараат или не. Исто така, маските повеќе нема да бидат задолжителни во училиштата, како ни ...

Ангела Меркел одби работа во ОН

Ангела Меркел одби работа во ОН

Гутереш предложил Меркел да претседава со советодавно тело составено од поранешни шефови на држави и влади, според извор од Обединетите нации. „Меркел разговараше со генералниот секретар на ОН минатата недела, му се забл...

Блинкен: Русија може да ја нападне Украина практично без предупредување

Блинкен: Русија може да ја нападне Украина практично без предупредување

-Се наоѓаме во таа етапа кога Русија може во секој момент да ја нападне Украина, изјави тој. Додаде дека САД продолжуваат со „подготовка за поинаков исход", ако Москва сепак се реши на нова воена агресија во Украина.&n...

При крај е истражната постапка за трагичната несреќа во Бугарија во која загинаа 45 патници

При крај е истражната постапка за трагичната несреќа во Бугарија во која загинаа 45 патници

Од бугарското  обвинителство за Канал 5 велат дека е прибрана обемна документација и голем број на докази со цел откривање на причината за несреќата. Портпаролката на главниот обвинител Сијка Милева не сакаше да коментира до...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube