Последни вести

Најважни вести

Петмина починати и 88 новозаболени -Филипче најавува нови рестриктивни мерки

Министерот Филипче не ја отфрла можност и за карантин и полициски час. Во меѓувреме, сите кои дос...

165 основни и само четири средни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

Вкупно 169 училишта добија дозвола да спроведуваат настава со физичко присуство. Владата на денеш...

Тодор Пендаров и Тони Науновски во „Само вистина“

Бугарија ја продолжува политиката на  Санстефанскиот договор, меморандумот е само надградба,...

Бектеши: Новинарите да го научат албанскиот јазик

Бектеши: Новинарите да го научат албанскиот јазик

Новинарите да го научат албанскиот јазик, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Прашан зошто ја започна денешната прес-конференција на албански, наместо како што е предвидено на македонски, Бектеши објасни дека ...

ФИТР ги презентираше проектите избрани на јавниот повик „Стартапувај 2“

ФИТР ги презентираше проектите избрани на јавниот повик „Стартапувај 2“

Се работи за  проектите од првиот и вториот инвестициски бран, за кој беа обезбедени дополнителни средства од ФИТР. Деталите од разговорот со директорот на фондот, Јован Деспотовски ги има Игор Манасиевски

Кинескиот претседател во ООН:Нема да водиме ниту студена, ниту жешка војна со ниедна земја

Кинескиот претседател во ООН:Нема да водиме ниту студена, ниту жешка војна со ниедна земја

"Ќе продолжиме да ги намалуваме разликите и ќе ги решаваме споровите со другите преку дијалог и преговори. Нема да работиме само за наша сопствена корист", рече Си во претходно снимениот говор на годишниот собир на свет...

Трамп ја нападна Кина на ГС на ООН :Вие ја пуштивте оваа чума

Трамп ја нападна Кина на ГС на ООН :Вие ја пуштивте оваа чума

„Ова е многу опасна насока. Нашиот свет повеќе не може да си дозволи иднина во која двете најголеми економии би ја поделиле Земјата“, предупреди Антонио Гутереш на отворањето на Генералното собрание на ООН против раст...

Владата ги утврди мерките за откупот на грозјето

Владата ги утврди мерките за откупот на грозјето

Владата на денешната 5-та седница ја разгледа и усвои „Информација за состојба на откупот на грозје од реколта 2020 година со предлог мерки", со која го задолжи Кабинетот на заменикот на претседателот на Владата , задо...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube