Последни вести

Најважни вести

54 милиони евра годишно планира да собере државата од новите даноци

Измените предвидуваат: Да се плаќаат придонеси за договорците на дело,  укинување на највисо...

Злато вредно над 600 илјади евра и непријавени пари запленети на ГП „Табановце“

 Кај возачот на автобусот биле пронајдени и 30.000 евра кои не ги пријавил на цариниците. Ав...

Трифун Костовски утре во „Жешко политичко лето“

Доколку имате прашања до нашиот гостин испратете ги најдоцна до 12 часот (9.8.2022 година) на еле...

Скандалозно: Центарот „Ванчо Михајлов“ е во куќа на депортирани Евреи, пишува германски ЗДФ

Скандалозно: Центарот „Ванчо Михајлов“ е во куќа на депортирани Евреи, пишува германски ЗДФ

Во репортажата меѓу другото Хилперт открива дека бугарскиот културен центар во Битола „Иван Михајлов“ е сместен во куќа на еврејско семејство кое во текот на Втората светска војна било депортирано. Под наслов  ...

Горивата поевтинуваат од два до 3,5 денари

Горивата поевтинуваат од два до 3,5 денари

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за 3,569%, кај дизелот за 2,117%, кај екстра лесното масло за 2,960%  и кај мазутот ...

Оливија Њутн-Џон ја загуби долгогодишната битка со ракот на дојка, почина на 73 годишна возраст

Оливија Њутн-Џон ја загуби долгогодишната битка со ракот на дојка, почина на 73 годишна возраст

„Оливија почина мирно на нејзиниот ранч во јужна Калифорнија, окружена од семејството и пријатели. Таа беше симбол на триумфи и надеж во изминатите 30 години, споделувајќи го своето патување со ракот на дојката“, напи...

Русија од денеска ги намалува можностите на инвеститорите од „непријателските земји“

Русија од денеска ги намалува можностите на инвеститорите од „непријателските земји“

Московската берза во петокот објави дека ќе им дозволи на клиентите од пријателските земји, или оние кои не ја санкционирале Русија поради војната во Украина, да започнат со тргување по речиси половина година пауза. Но, подоцн...

Од утре стапува на сила планот на ЕУ за заштеда на гас, некои земји се изземаа

Од утре стапува на сила планот на ЕУ за заштеда на гас, некои земји се изземаа

Според планот, земјите-членки на ЕУ треба доброволно да ја намалат потрошувачката на гас за 15 отсто во периодот од 1 август до 31 март следната година, во споредба со просечната потрошувачка во истиот период во изминатите пет го...

Европските складови за гас ќе бидат полни до зимата за десет пати повисока цена од лани

Европските складови за гас ќе бидат полни до зимата за десет пати повисока цена од лани

Европските влади стравуваат дека намалувањето на руското снабдување преку главниот гасовод - Северен тек 1 - ќе предизвика големи проблеми за Германија и другите земји во нивните напори да ги наполнат подземните складишта за гас....

Украинците тврдат: Спречивме руски атентат на нашиот министер за одбрана (ВИДЕО)

Украинците тврдат: Спречивме руски атентат на нашиот министер за одбрана (ВИДЕО)

Ова го соопшти денеска украинската безбедносна служба СБУ, која објави и видео за кое тврди дека го прикажува апсењето на руските атентатори. СБУ објави дека открила план на руската воена разузнавачка агенција ГРУ, чии саботер...

САД испраќаат досега најголем пакет оружје за Украина

САД испраќаат досега најголем пакет оружје за Украина

Новиот пакет оружје ќе вклучува ракети за моќни повеќецевни ракетни фрлачи HIMARS, илјадници артилериски гранати, минофрлачи, рачни противтенковски ракети Javelin и друга муниција и опрема. Така, вредноста на оружјето и опрема...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube