Последни вести

Најважни вести

Петмина починати и 88 новозаболени -Филипче најавува нови рестриктивни мерки

Министерот Филипче не ја отфрла можност и за карантин и полициски час. Во меѓувреме, сите кои дос...

165 основни и само четири средни училишта добија согласност за настава со физичко присуство

Вкупно 169 училишта добија дозвола да спроведуваат настава со физичко присуство. Владата на денеш...

Тодор Пендаров и Тони Науновски во „Само вистина“

Бугарија ја продолжува политиката на  Санстефанскиот договор, меморандумот е само надградба,...

Бектеши: Новинарите да го научат албанскиот јазик

Бектеши: Новинарите да го научат албанскиот јазик

Новинарите да го научат албанскиот јазик, порача денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Прашан зошто ја започна денешната прес-конференција на албански, наместо како што е предвидено на македонски, Бектеши објасни дека ...

ФИТР ги презентираше проектите избрани на јавниот повик „Стартапувај 2“

ФИТР ги презентираше проектите избрани на јавниот повик „Стартапувај 2“

Се работи за  проектите од првиот и вториот инвестициски бран, за кој беа обезбедени дополнителни средства од ФИТР. Деталите од разговорот со директорот на фондот, Јован Деспотовски ги има Игор Манасиевски

Путин со критики до САД:Укинувањето на незаконските санкции би му помогнале на светот

Путин со критики до САД:Укинувањето на незаконските санкции би му помогнале на светот

„Предлагаме да се одржи онлајн конференција на високо ниво, која би се одржала наскоро, за земјите кои се заинтересирани да соработуваат во развојот на вакцините против коронавирус“, рече Путин. „Ние сме подг...

Џонсон во обраќање до нацијата ги претстави строгите мерки

Џонсон во обраќање до нацијата ги претстави строгите мерки

Ова се нови мерки што може да траат со месеци. Претходно денес, тој најави, на пример, дека вработените во пабовите или продавниците, како и патниците во такси, ќе мора да носат маски. Бројот на гостите на свадба е исто така о...

Голема акција на Европол и ФБИ:Уапсени 179 лица,запленети 500 кг. дрога

Голема акција на Европол и ФБИ:Уапсени 179 лица,запленети 500 кг. дрога

Уапсени се околу 179 лица низ цела Европа и САД, а запленети се 500 килограми дрога и 64 пиштоли. „Златното време на овие нелегални пазари заврши“, се вели во соопштението на Европол. „Скриениот интернет в...

Кинескиот претседател во ООН:Нема да водиме ниту студена, ниту жешка војна со ниедна земја

Кинескиот претседател во ООН:Нема да водиме ниту студена, ниту жешка војна со ниедна земја

"Ќе продолжиме да ги намалуваме разликите и ќе ги решаваме споровите со другите преку дијалог и преговори. Нема да работиме само за наша сопствена корист", рече Си во претходно снимениот говор на годишниот собир на свет...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube