Последни вести

Најважни вести

Стефанова, Ајро, Пеливанов, Поп Трајкова и Колариќ се нови обвинители во тимот на Русковска

На огласот, распишан пред 6 месеци, се пријавиле 14 кандидати.. Советот на обвинители избра ...

Дали Рашковски го имал серверот со прашања за Академијата судии и јавни обвинители

Фирмата под истрага Инвока Груп, преку која екс генералниот секретар на Влада Драги Рашковски го ...

„Само Интервју” вечерва со Талат Џафери

Дами и господа, петок е ден за „Само Интервју“, а вечерва ќе гостува  Собраниски...

Полицијата го уапси мажот кој на малолетнички им пишуваше вознемирувачки пораки

Полицијата го уапси мажот кој на малолетнички им пишуваше вознемирувачки пораки

Полицијата го уапси 59 годишниот маж кој демнел 15 годишни девојчиња им пишувал вознемирувачки пораки со шокантно недолични и вулгарни зборови. Последната комуникација беше споделена во фејсбук групата Стоп педофилја. Во дел од п...

Сертификат за вакцинација или негативен пцр тест за патување во Грција

Сертификат за вакцинација или негативен пцр тест за патување во Грција

По едно лето пауза, според најавите во моментов, Македонците ќе можат да се одмораат на грчките плажи, а за да ја поминат границата ќе биде потребно да се вакцинирани или пак да поседуваат негативен ПЦР-тест. Граничните рампи ќе ...

Нема кислород во индиските болници, се ограбуваат камионите со боци

Нема кислород во индиските болници, се ограбуваат камионите со боци

Голем број луѓе починале додека чекале кислород, а повеќе од 99% од сите кревети за интензивна нега се полни, јавува Би-Би-Си.. Индија е во костец на вториот бран на инфекции со Ковид-19  и денеска го забележа најголемиот...

Во викендичката на „Веља Невоља“ се најдени бункери полни со оружје, таму ги убивале жртвите

Во викендичката на „Веља Невоља“ се најдени бункери полни со оружје, таму ги убивале жртвите

Според неофицијални информации на неделникот НИН, истражителите пронашле скриени подземни простории со оружје и експлозив. Беливук, попознат како Веља Невоља, пред неколку години со својот тим ја презеде власта на југот на Пар...

Кинескиот претседател најави дека ќе ја намалат употребата на јаглен

Кинескиот претседател најави дека ќе ја намалат употребата на јаглен

„Ние строго ќе ги контролираме проектите за напојување со јаглен“, објави Си, според Ројтерс. „Силно ќе го ограничиме растот на потрошувачката на јаглен во 14-от петгодишен план (2021-2025) и ќе го намалиме в...

МЗ:Утре во А1 СЦ Борис Трајковски ќе се вакцинираат пратениците од Собранието

МЗ:Утре во А1 СЦ Борис Трајковски ќе се вакцинираат пратениците од Собранието

Вакцинацијата на пратениците ќе се одвива во три групи односно од 10 до 18 часот. На 14 ти месецов беа вакцинирани собраниските служби. Вакцинирањето на пратениците и вработените во Собранието е од клучна важност за нормално функ...

Путин се  збуни на состонокот на светските лидери, не знаел дека го снимат (ВИДЕО)

Путин се збуни на состонокот на светските лидери, не знаел дека го снимат (ВИДЕО)

Путин беше изненаден кога го најавија додека францускиот претседател Макрон сè уште зборуваше, а Путин немаше превод. Рускиот претседател седеше неколку минути и молчеше, видно збунет и несвесен за фактот дека е во етер. ...

ЕУ одбива да нарача уште 100 милиони дози од АстраЗенека

ЕУ одбива да нарача уште 100 милиони дози од АстраЗенека

Европската комисија не ја искористила можноста да купи дополнителни дози во утврдениот рок, изјави портпаролот на Комисијата за здравство, Стефан де Кирсмаекер, цитиран од Си-Ен-Ен. "Во првиот квартал беа доставени 30 мил...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube