Последни вести

Најважни вести

ЕУ ги усвои заклучоците за земјава – ќе се навратат на прашањето во октомври

Македонија останува во чекалната на Европската Унија барем до есен. Земјите членки не ги надминаа...

Димитров во Фац: Признајте го нашиот успех

Позитивна одлука за почеток на преговорите за членство на земјава ќе испрати сигнал дека евр...

Заев: Земјава е отворена за нови инвестиции

Земјава се препознава како атрактивна дестинација за инвестиции и постои голем интерес од ре...

Списокот на нови министри ќе биде објавен во петок

Официјално не е соопштено, но ново име во неговиот кабинет ќе биде Горан Милевски, претседателот на Либерлано Демократската партија. Тој не сака да коментира, но во телефонски разговор за Канал 5 изјави дека ЛДП очекува да доб...

Приведен Мишел Платини поради корупција околу доделувањето на организацијата на Мундијалот на Катар

Легендарниот Французин е однесен во притвор . Според медиумите полицијата го привела Платини, поради тоа што во е тек е истрага  околу контроверзното доделување на организацијата на Светскиот фудбалски шампионат во 2022 годи...

Бизнисмен заврши во затвор за споделување на видеото од масакрот во џамиите на Нов Зеланд

Филип Невил Арпс  во Окружниот суд на Крајстчрч на Нов Зеланд се изјасни за виновен по две точки од обвинението за споделување на видеозапис на 15. март преку Фејсбук. Тој е еден од шестмината обвинети за дистрибуција на ...

Вонредна состојба во Јапонија по силниот земјотрес и најава за цунами (ВИДЕО)

Се очекува цунами од 10 метри да удри во градот Сендае , во префектурата Мијаги. Епицентарот на земјотресот е во морето на длабочина од 10 километри. Јапонската агенција Кјодо објави дека по земјотресот околу 9 000 домаќинства ос...

Двајца Тетовци подведувале дете за сексуални услуги по хотели низ градот

Постапувајќи по кривичната пријава поднесена од страна на Министерството за внатрешни работи, надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување ...

Канадски војник загина на воена вежба во Бугарија , не му се отворил падобранот

Портпаролката на бугарската армија Виолина Валева изјави дека жртвите се странски државјани , но не наведе од кои земји. Војниците скокале ноќе со падобран од височина од 400 метри. Несреќата се случила во близина на Пловдив ,...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми