Последни вести

Најважни вести

Шилегов: Од февруари низ скопските улици ќе возат 33-те автобуси на гас

– Наместо набавки на скапи автобуси, на пат се 33 нископодни единечни и двокатни автобуси н...

Почнува наградната Мој ДДВ #Моја награда учествуваат и фискални на кои нема пресметан ДДВ

Наградниот фонд е половина милион евра, а ќе се доделат 3852 парични награди на дневна, месечна и...

Опожарен домот на 52-годишен жител од Тработивиште

Екипи од Територијалната противпожарна единица од Делчево веднаш по дојавата се упатиле на терен ...

Ученици поддржани од ФИТР изработија еко-проекти за чиста вода, воздух и почва

Еколошки филтер со зеолит за прочистување на водата, воздухот и почвата, систем за детекција на гасови во воздух во работни простории, пречистителна станица за отпадни води која може да се користи за наводнување особено во земјод...

Во Сиднеј итно евакуирани патици од авион

Авиокомпанијата Квантас соопштила дека авионот кој летал за Перт кратко по полетувањето од Сиднеј морал да се врати на аеродромот поради хидроуличен проблем. „Кога авионот се вратил капетанот одлучил патниците да се ...

Намалена видливост поради магла кај Демир Капија, Штип и Делчево

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата. АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење...

Русите и Јапонците ќе прават робот кој ќе работи на Месечината!!

„Колегите од Јапонија размислуваат во ист правец како ние, посматрајќи го чекор по чекор дизајнот на роботскиот систем за истражување на  блиската и далечна вселена . И едните и другите ја идентификуваме Месечината, од...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми