Последни вести

Најважни вести

Османи контра Заев: ДУИ нема да поддржи ревидирање на Законот за јазиците

Вицепремиерот Бујар Османи, кој пред два дена во име на Владата аргументираше пред Комисијата, см...

Пожар пеплоса стан на Рузвелтова, нема повредени

Интервенирале 15 пожарникари со 5 возила, и благодарение на брзата реакција за околу половина час...

Бугарија не е задоволна од спроведувањето на договорот, но се залага за отворање на преговорите

Сепак, според неа, вината во не доделувањето на датумот во октомври, за не може да се бара само к...

Заев: Да не дозволиме да бидеме наивни да отвораме работи кои можат да не поделат

Тоа го рече премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање во врска со ставот на вицепремиерот Бујар Османи околу прифаќањето на измените на Законот за јазици препорачани од Веницијанската комисија. -Секогаш сме биле к...

Видео: Пандев даде гол од преку 30 метри со полуволеј, па доби црвен картон

Голманот на домаќините во 30-тата минута лошо расчисти една топка, па Пандев прво одлично ја исконтролира, а потоа упати полуволеј од преку 30 метри, кој беше неодбранлив.  Сепак, сенка на извонредниот потег, фрли црвениот к...

Видео: Смог и магла во Сараево, откажани се сите летови

Големата магла и загадувањето прават слаба видливост оневозможувајќи пристап до главниот град на БиХ по воздушен пат. Според податоците од распоредот на летови од сараевскиот аеродром, авионите од Берлин и Истанбул не можеле д...

Од приведените 12 лица, само еден од Арачиново во притвор за поседување оружје

За друго лице била претходно распишана централна потерница, информираат од МВР, и тоа ќе се врати на доиздржување на затворска казна. За останатите десетмина приведени се чекаат одлуки. Ниту од Обвинителството, ниту од МВР нема и...

Втор ден протести во Минск, не сакаат поблиска поголема интеграција со Русија

Првиот протест се одржа во исто време кога рускиот претседател Владимир Путин и неговиот белоруски колега Александар Лукашенко разговараа за реализација на договорот за унија потпишан пред 2 децении, кој предвидува опции за еконо...

Видео: Инцидент пред српскиот парламент на годишнината од движењето „1 од 5 милиони“

Притоа дошло до туркање меѓу демонстрантите и обезбедувањето, кога еден демонстрант се обидел да го скрши стаклото на влезните врати со јарбол од знаме, но бил спречен во намерата. Меѓу демонстрантите пред вратите на собраниет...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми