Последни вести

Најважни вести

Тренер по џудо извршил полови дејствија врз деца​

Осомничен е за обљуба и злоупотреба на тренерската положба  на три девојки членови на овој џ...

Пендаровски го потпиша указот за прогласување на Законот за попис

Шефот на државата Стево Пендаровски даде зелено светло на Законот за попис. Од неговиот кабинет и...

„Само Вистина" со Сашо Орданоски

- Осцилациите одат во различни крешенда, пописот е нешто што мора да се направи, ќе се попишува и...

Голем интерес за вакцинација во домовите за стари лица

Голем интерес за вакцинација во домовите за стари лица

Ова е решението за да може да има постојани посети на повозрасните лица во домовите, вели баба Стојна Димчевска која е сместена во Специјализирана болница за геријатриска и палијативна медицина „13 Ноември“, по старо ...

Каракачанов: Бугарија нема да потклекне и да ги спушти гаќите

Каракачанов: Бугарија нема да потклекне и да ги спушти гаќите

На средбата според очекувањата би требало да стане збор за евро интегративната перспектива на земјава и приоритетите од португалското претседателство. На маргините на заседанието на советот за надворешни работи, Димитров и Османи...

Турција доби 6,5 милиони дози од кинеската вакцина Sinovac

Турција доби 6,5 милиони дози од кинеската вакцина Sinovac

Новата пратка е како додаток на оригиналниот фонд од три милиони дози што Турција ги доби пред околу еден месец. Досега се вакцинирани 1.257.000 лица, главно здравствени работници и стари лица, според Министерството за здравст...

ЕК: Очекуваме навремена достава на вакцините и објаснување од AstraZenecа

ЕК: Очекуваме навремена достава на вакцините и објаснување од AstraZenecа

Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен разговарала телефонски со извршниот директор на „АстраЗенека“ и го потсетила дека ЕУ „очекува навремена испорака“ на договорените количини вакцин...

Насер Зибери е избран за народен правобранител

Насер Зибери е избран за народен правобранител

„За" гласаа 61 пратеник од вкупниот број пратеници во Собранието, како и 26 од 41 пратеник од заедниците кои не се мнозинство. На гласањето не присуствуваа опозициските пратеници. Зибери ќе ја наследи функцијата омбудс...

Холандскиот премиер ги нарече демонстрантите злосторници

Холандскиот премиер ги нарече демонстрантите злосторници

Полицијата соопштила дека стотици луѓе биле приведени по инцидентите што започнале во саботата вечерта и траеле до денеска рано наутро , вклучително и некои во кои демномнстрантите фрлале камења , а во еден случај и ножеви кон по...

Австријанците мора да носат маски на јавни места и тоа само FFP2

Австријанците мора да носат маски на јавни места и тоа само FFP2

Во Европа, обврската да се носи маската FFP2, која блокира 94 проценти од аеросолите, фините честички (околу 0,6 микрометри), сè уште не е распространета. Австриските жители маските FFP2 мора да ги носат во автобуси, тр...

Рекреативниот центар Треска плодна почва за крадците на старо железо?

Рекреативниот центар Треска плодна почва за крадците на старо железо?

Дали некој профитира од градежниот хаос на Треска? Урнати бунгалови и откорната опрема е сликата денеска од некогашниот бисер на Скопје. Иако од ЈКП Сарај уверуваат дека уривањето го вршат нивни работници и лица кои биле ангажира...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube