Последни вести

Најважни вести

БЕГ – Производство: Немаме обврска да продолжиме со дејноста во новата грејна сезона

Балкан Енерџи Груп БЕГ – Производство нема правен основ да располага со топланите, нема обв...

Сите се за настава со физичко присуство, но никој не знае од каде пари за струја и греење

Додека деветте општини од Полог чекаат официјален одговор на нивното барање зимскиот распуст да п...

Вечерва во „Само вистина“ гости ќе бидат Петар Арсовски и Владимир Божиновски

Дали „огнената група“ може да му пркоси на владејачкото мнозинство? Како „по...

Македонија со поддршка од трибините до триумф против Бугарија

Македонија со поддршка од трибините до триумф против Бугарија

Последен противник на црвено жолтите е стариот долшжник селекцијата на Бугарија.  На  синоќешната пресконференција  селекторот Милевски најави дека неговите избраници вечерва размислуваат само на победа со која ...

 Вооружен маж уби шест, а повреди дваесет лица  во училиште во централна Русија

Вооружен маж уби шест, а повреди дваесет лица во училиште во централна Русија

Меѓу жртвите има ученици,а убиен е и чуварот во училиштето во градот Ижевск, јавуваат руските медиуми. Инцидентот се случил во училиштето број 88, во кое има речиси 1.000 ученици и околу 80 наставници. Вооружениот напаѓач н...

Регистрирани се 96 новозаразени со КОВИД-19, последните 3 дена пријавени се 4 починати лица

Регистрирани се 96 новозаразени со КОВИД-19, последните 3 дена пријавени се 4 починати лица

Во Скопје – 66, Куманово - 5, Велес – 4, Прилеп, Тетово, Кавадарци, Охрид и Кичево – по 3, Битола и Штип – по 2, Гевгелија и Неготино – по 1. Од вкупниот број на позитивни (96), регистрирани с...

ЕК ги повикува земјите членки да го финализираат Фронтекс со Македонија

ЕК ги повикува земјите членки да го финализираат Фронтекс со Македонија

Европската комисија предлогот за договор со граничната и крајбрежна агенција на ЕУ, Фронтекс, го поднесе на 23 септември до советот, т.е. Земјите членки на ЕУ.  Договорот до сега е блокиран поради Бугарија која не се согласу...

Вешти лица од Судска медицина сведочеа за убиството на Денис Тот

Вешти лица од Судска медицина сведочеа за убиството на Денис Тот

Со сведочење на вештите лица Александар Станков и Рената Јанкова од Судска медицина при Медицинскиот факултет во Скопје, денеска продолжи изведувањето на доказите на обвинението за убиството на хрватскиот ракометар Денис Тот, кој...

Граѓаните на Општина Кавадарци презадоволни од работата на градоначалникот Јанчев

Граѓаните на Општина Кавадарци презадоволни од работата на градоначалникот Јанчев

Анкета за работата на локалната самоуправа и градоначалникот на Општина Кавадарци На прашањето „Колку сте задоволни од досегашната работа на градоначалникот на Општина Кавадарци, Митко Јанчев? Дури 74,8 проценти од ан...

Регистриран силен земјотрес на островот Суматра!

Регистриран силен земјотрес на островот Суматра!

 Епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 30 километри. Земјотрес со јачина од 6,2 степени го погоди денеска северниот брег на индонезискиот остров Суматра, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC)....

Бензините поевтинуваат, поскапуваат дизелот и екстра лесното

Бензините поевтинуваат, поскапуваат дизелот и екстра лесното

Бензинот ЕУРОСУПЕР БС-98  поевтинува за денар, а за половина денар ЕУРОСУПЕР БС-95, додека ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство на (ЕЛ-1)  поскапуваат за денар од ноќеска на полноќ, одлучи ден...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube