Последни вести

Најважни вести

Владата против предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за брза собраниска седница за уставните измени

Власта го одби предлогот за брза собраниска седница за уставни измени, како што побара лидерот на...

Обвинителката Русковска деновиве ќе ја обжали одлуката за нејзината суспензија

Русковска за Канал 5 потврди дека го добила решението со кое не смее да се доближи до Обвинителст...

Бујар Османи утре во „Жешко политичко лето“

Доколку имате прашања до нашиот гостин испратете ги најдоцна до 13 часот (18.8.2022 година) на ел...

Симовски: Единствена валидна категорија е резидентно население

Симовски: Единствена валидна категорија е резидентно население

Единствена валидна категорија е резидентно население и тоа е согласно сите стандарди на ОН кои важат за сите земји во светот и ги прифати и Евростат, вели директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски за Канал 5 о...

Костадиновска: Постојат помали верзии на торнада, но всушност тие се чести воздушни движења

Костадиновска: Постојат помали верзии на торнада, но всушност тие се чести воздушни движења

Постојат силни воздушни струења кои само наликуваат на торнадо, објаснуваат од УХМР. Нестабилното време може да се појави на други места во овој период од годината. Дали во иднина не очекуваат чести силни атмосферски процеси од в...

Напаѓачот на Ружди: Ги читав „Сатански стихови“, тоа е навреда за исламот

Напаѓачот на Ружди: Ги читав „Сатански стихови“, тоа е навреда за исламот

Во интервју за американски Њујорк пост, објавено денеска, напаѓачот Хади Матар изјави дека „прочитал неколку страници“ од романот на Ружди „Сатански стихови“ и дека идејата за нападот ја добил откако на Тв...

Разбиена е „крофна мафија“ на Халкидики, се води војна меѓу албански и бугарски кланови (ВИДЕО)

Разбиена е „крофна мафија“ на Халкидики, се води војна меѓу албански и бугарски кланови (ВИДЕО)

Како што пренесуваат медиумите во Грција, членовите на криминалната организација ги принудувале луѓето на кои им биле потребни пари да продаваат крофни на екстремно високи температури, а потоа им земале поголем дел од пазарот, че...

Четири големи езера во Швајцарија се со најниски водостои во историјата

Четири големи езера во Швајцарија се со најниски водостои во историјата

Тоа се езерата Констанца, Луцерн, Лугано и Вален. Количината на вода што се влева во Рајна, со извор од швајцарските Алпи, никогаш не била толку мала во август. „Во Швајцарија е забележан многу низок водостој, особено во...

Армијата заедно со граѓаните го прославува 30-годишниот јубилеј

Армијата заедно со граѓаните го прославува 30-годишниот јубилеј

На манифестацијата присуствуваа министерката за одбрана, Славјанка Петровска, началникот на Генералштабот, генерал – потполковник Васко Ѓурчиновски, амбасадорката на САД во земјава, Кејт Мари Брнз, како и други гости. На...

Силна експлозија во џамија во Кабул- десетици загинати и повредени (ВИДЕО)

Силна експлозија во џамија во Кабул- десетици загинати и повредени (ВИДЕО)

Претставник на талибанското разузнавање изјавил дека можеби се убиени или повредени 35 лица. Ал Џезира објави, цитирајќи неименуван функционер, дека загинале 20 луѓе. Болницата во Кабул на Твитер објави дека примила 27 повреде...

Македонија се најде во новиот Закон за буџет за одбрана на САД

Македонија се најде во новиот Закон за буџет за одбрана на САД

Со овој федерален закон САД го утврдуваат годишниот буџет и расходите на Пентагон и годинава за првпат во него се најде и Македонија. Согласно амандманот, Конгресот му наложува на секретарот за одбрана, во консултација со кома...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube