Последни вести

Најважни вести

Завршена е истрагата за Палевски, дали до крајот на август ќе има обвинение за двојното убиство

Завршена е истрагата против Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за организирање на грабнувањата и...

Силјановска во Пелинце и во Прохор Пчински, Мицкоски во Крушево, Гаши во Скопје

Предвидено е претседателката Силјановска прво да го посети Меморијалниот центар на АСНОМ во Пелин...

Арсовски: Македонија може со 80 пратеници да одлучи што сака

Арсовски: Додека не докажете, не е сериозно да се расфрлате со обвинувања кои пров треба да се до...

Две куќи изгореа, една е зафатена од големиот пожар во струмичко Ново Село-го гасат хеликоптери

Две куќи изгореа, една е зафатена од големиот пожар во струмичко Ново Село-го гасат хеликоптери

Во гаснењето на пожарот во Ново Село упатени се полициски и армиски хеликоптер соопштија од ЦУК. ,,Силен пожар попладнево изби во плевна на куќа во општина Ново Село кој потоа брзо се проширил на соседните три куќи. Огнот ...

Влада со одлука: Вработувања на 600 специјализанти во болниците, разрешен директорот на Шутка

Влада со одлука: Вработувања на 600 специјализанти во болниците, разрешен директорот на Шутка

Владата усвои информација за вработувања на 600 приватни специјализанти кои ќе работат во Јавните здравствени установи во државата. Министерството за здравство е задолжено да ги формулира критериумите по кои ќе се вработат специј...

Мексиканските власти уништија оклопни возила, запленети од нарко картелите (ВИДЕО)

Мексиканските власти уништија оклопни возила, запленети од нарко картелите (ВИДЕО)

Како што јави Би-Би-Си, станува збор за таканаречените „монстер тракови“, кои ги користеле нарко-картелите во улични пресметки. Возилата се познати и во Мексико како „Франкенштајн камиони“ поради модифи...

Снег ја завеа Австралија, температурата и во тропскиот дел е околу нулата

Снег ја завеа Австралија, температурата и во тропскиот дел е околу нулата

Во Австралија сега е зима, а во изминатите денови зимскиот бран зафати делови од земјата. Јужните и југоисточните региони на Австралија беа зафатени од поларна воздушна маса од југ, која во комбинација со влага донесе обилен с...

Франција под опсада пред Олимпијадата: На улиците на Париз 75.000 војници и полицајци (ВИДЕО)

Франција под опсада пред Олимпијадата: На улиците на Париз 75.000 војници и полицајци (ВИДЕО)

„Немаме шифра“, вели Мексиканката, која гледа како другите со безбедносен код QR поминуваат низ рампата со БИП, препознатливиот звук на одобрување, објави Би-Би-Си. Низводно, покрај Ајфеловата кула, уморен пар влеч...

Втор ден по ред светот бележи рекордна просечна температура, научниците загрижени

Втор ден по ред светот бележи рекордна просечна температура, научниците загрижени

Просечната температура на површинскиот воздух во понеделникот изнесуваше 17,15 степени Целзиусови, надминувајќи го претходниот рекорд поставен само еден ден претходно со просечна температура од 17,09 степени. Понеделник беше н...

Уапсен е руски готвач во Париз - планирал заговор за време на Олимпијадата

Уапсен е руски готвач во Париз - планирал заговор за време на Олимпијадата

40-годишниот маж бил уапсен во неделата за време на претрес на неговиот стан во центарот на Париз, каде што бил пронајден документ, наводно поврзан со елитната руска специјална единица која работи под команда на ФСБ, наследникот ...

Петмина се уапсени на протестот пред Капитол,Нетанјаху ги нарече: Корисни идиоти на Иран(ВИДЕО)

Петмина се уапсени на протестот пред Капитол,Нетанјаху ги нарече: Корисни идиоти на Иран(ВИДЕО)

За време на својот говор, израелскиот премиер ги нарече демонстрантите „корисни идиоти на Иран“ по тврдењата дека Иран ги финансира антиизраелските протести во Америка, објави Скај Њуз. Part of the crowd has ...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube