Последни вести

Најважни вести

Брисевите од заразениот македонски војник испратени во МАНУ

Директорката на Инфективна Милена Стевановиќ за Канал 5 изјави дека официрот е во добра општа сос...

Намален бројот на заразени и починати од Ковид-19

 Министерството за здравство апелира до граѓаните масовно да се пријавуваат на vakcinacija.m...

Вечерва во „Само вистина“ гости ќе бидат Марија Митева и Богданка Кузеска

Зборови многу, а дела нема, ни „заглави ли“ Европската перспектива во ќорсокак? По...

ЕУ е едногласна дека Македонија ги исполнува условите за преговори

ЕУ е едногласна дека Македонија ги исполнува условите за преговори

Македонската страна бара од Брисел засилен ангажман за да се реализира оваа цел, јави дописничката на МИА од Брисел. По средбите со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји и претседателката на Европската Комисија, Урсула ф...

Израелскиот амбасадор во Македонија за Канал 5 сведочи за судирите во Израел

Израелскиот амбасадор во Македонија за Канал 5 сведочи за судирите во Израел

Вели дека состојбата се уште е тензична  и оти граѓаните се вознермирени да не ескалира состојбата во оваа земја. -Ситуацијата е тензична и секако дека сме вознемирени по ракетниот напад од вечерта кој не заврши до утрина...

Влада: Идентитетот и јазикот не може да бидат предмет на преговори

Влада: Идентитетот и јазикот не може да бидат предмет на преговори

Двете земји треба да одат заедно низ целиот процес на интеграција на Западен Балкан и да се помагаат, изјави денеска владиниот портпарол Душко Арсовски. Тој истакна дека друга алтернатива освен европската иднина за Македонија ...

Во попладневните часови се очекува нестабилно време со локален пороен дожд и грмежи

Во попладневните часови се очекува нестабилно време со локален пороен дожд и грмежи

На некои места процесите ќе бидат поинтензивни, проследени со силен ветер и појава на град. Влажен бран со зголемена облачност и врнежи од дожд во поголемиот дел од земјата се очекува и в сабота, но и намалување на дневните те...

Фото: Меган Фокс во проѕирна маица!!

Фото: Меган Фокс во проѕирна маица!!

 Убавата актерка на Иснатграм објави фотографија во црна проѕирна маица. Под која јасно се гледа дека на носи градник. Една од најубавите актерки на светот покрај црната маица на себе има и кожни панталони во ист...

МЗ: Вчера се аплицирани 14.976 вакцини

МЗ: Вчера се аплицирани 14.976 вакцини

Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 318.793 граѓани. На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцин...

Земјотрес со епицентар во Грција почувствуван во земјава

Земјотрес со епицентар во Грција почувствуван во земјава

Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје утрово соопшти дека земјотресот е почувствуван во Битола, Ресен, Охрид и Струга со интензитет од четири степени според Европската макросеизмичка скала и со...

СЗО: Бројот на заразени и починати од коронавирус намален за четири отсто

СЗО: Бројот на заразени и починати од коронавирус намален за четири отсто

Во споредба со неделата претходно, бројот на заразени и на починати се намалија за четири отсто, според Светската здравствена организација (СЗО). „Во светски рамки, бројот на нови случаи и смртни случаи од Ковид-19 се на...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube