Последни вести

Најважни вести

Силјановска Давкова и Пендаровски повторно ќе се соочат на претседателски избори

Професорката и пратеничка Гордана Силјановска Давкова и официјално ја објави кандидатурата за пре...

Апанажа за Ковачевски и Спасовски од 2500 евра наредните 12 месеци

Комисијата за избори и именување во Собранието ги прифати барањата на поранешниот премиер и минис...

„Само Интервју“ со Панче Тошковски

Има ли на повидок решение за проблемот со пасошите? Се креира ли намерно хаос со личните документ...

Неизвесна битка во првиот круг од претседателските избори, кој може да очекува водство?

Неизвесна битка во првиот круг од претседателските избори, кој може да очекува водство?

 Според Зоран Иванов бројните кандидатури за иден шеф на државата во првиот круг значително ќе ги разводнат гласовите и смета дека ќе претстои мртва трка помеѓу Пендаровски и Силјановска во вториот круг. Новинарот Бранко ...

Ослободителна пресуда за Мијалков, Грујовски, Јакимовски во случајот „Трезор“

Ослободителна пресуда за Мијалков, Грујовски, Јакимовски во случајот „Трезор“

 Освен Мијалков, од обвинението за злоупотреба на буџетски пари за набавка на електронско-комуникациска опрема за потребите на Петтата управа при УБК преку британската фирма Гама а со посредство на Финзи, ослободени се и ост...

Во Прилеп запален автомобилот на јавна  обвинителка, насилно влегле во гаражата

Во Прилеп запален автомобилот на јавна обвинителка, насилно влегле во гаражата

Веднаш по настанот извршен е увид на лице место. Обезбедени се траги и докази и се преземаат дејствија за откривање на сторител на кривичното дело. Според првичните сознанија, за сега непознати сторители насилно влегле во гара...

Манолева: Заминувањето на Леонид во Виена беше по лично барање на родителите

Манолева: Заминувањето на Леонид во Виена беше по лично барање на родителите

Одлуката да не се финансира лекувањето во Виена на Леонид Индов доаѓа по даденото мислење од Универзитетската клиника ТОАРИЛУЦ , но и доставената фактура од клиниката во Виена рекоа денеска  Генералните директори на ФЗОМ Маг...

Ахмети: Османи претседателски кандидат на ДУИ - „Не“ за Русија, „Да“ за Европа

Ахмети: Османи претседателски кандидат на ДУИ - „Не“ за Русија, „Да“ за Европа

Со Бујар Османи ДУИ влегува во претседателската трка- лидерот на партијата Ахмети на прес конференција ги потврди долгонајавуваните шпекулации дека шефот на дипломатијата ќе биде нивниот предлог, откако пропадна идејата за консен...

Кабинет на Пендаровски: Претседателот следната неделаќе извести за неговата кандидатура

Кабинет на Пендаровски: Претседателот следната неделаќе извести за неговата кандидатура

Канал 5 побара став и од кабинетот на претседателот Стево Пендаровски..Оттаму предмалку за неговата кандидатура за втор претседателски мандат соопштија дека се работи за информации  за одлуки  кои не се официјално донес...

Анкета: Мнозинството Американци-ниту Бајден ниту Трамп не се ментално способни за Белата куќа

Анкета: Мнозинството Американци-ниту Бајден ниту Трамп не се ментално способни за Белата куќа

Американските гласачи се главно скептични дека претседателот Џо Бајден е ментално способен за втор мандат, но истото го мислат и за неговиот најверојатен ривал на изборите, Доналд Трамп, покажуваат денеска објавените резултати од...

Дани Алвеш осуден на 4,5 години затвор

Дани Алвеш осуден на 4,5 години затвор

На 20 јануари 2023 година, Алвеш беше приведен во Шпанија поради  случај на сексуално вознемирување. Оттогаш тој е во притвор. Самиот Алвеш ги негираше обвинувањата против него и постојано го менуваше своето сведочење во слу...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube