Последни вести

Најважни вести

20-годишно момче излекувано од воспаление на мозокот предизвикано од ковид-19

Тој е еден од шесте пациенти во светот кој Ковид 19 му  направил тешко воспаление на мозокот...

Последно одбројување до изборите, дел од граѓаните ќе чекаат до фотофиниш за кого ќе гласаат

Лепезата од проекти, стискање палци на политичарите кои ветуваат подобро утре „зачинета&ldq...

„Само Вистина" со Игор Јанушев

Какво редефинирање на државата, што останува да се редефинира, дали некому му е скратено некое пр...

Аја Софија повторно станува џамија, поништена одлуката на Ататурк од 1934

Аја Софија повторно станува џамија, поништена одлуката на Ататурк од 1934

Со ова се укинува указот од 1934та кога била донесена одлуката Аја Софија да стане музеј. Овој потег се смета за контроверзен, со оглед на тоа дека 1.500 години старата Аја Софија, првично била основана како црква, а за време на ...

Велешкиот суд му одреди притвор на Панчевски

Велешкиот суд му одреди притвор на Панчевски

Информацијата за Канал 5 ја потврдија извори од велешкиот суд, појаснувајќи дека притворот му е одреден затоа што тој не се појавил на денешното рочиште, а не бил присутен ниту неговиот бранител. Пред една година скопското обв...

Светниколската конфекција „Мода“ во понеделник ќе ги тестира и останатите работници

Светниколската конфекција „Мода“ во понеделник ќе ги тестира и останатите работници

Најмногу се од Скопје, 60, следуваат Свети Николе, со 29 и Гостивар со 23 случаи. Уште шест лица ја загубија битката со коронавирусот. Тројца пациенти на возраст од 62, 68 и 94 години починале на Инфективната клиника, двајца, на ...

Jапонија ќе соработува со НАСА, за да праќаат луѓе и роботи на Месечината

Jапонија ќе соработува со НАСА, за да праќаат луѓе и роботи на Месечината

Директорот на НАСА, Џим Бриденштајн и јапонскиот министер за образование, култура, спорт, наука и технологија, Коичи Хагиуда потпишаа заедничка декларација за намери за време на виртуелната средба. Според декларацијата, двете ...

Образовни дилеми: 1 септември во клупите, или пред компјутер

Образовни дилеми: 1 септември во клупите, или пред компјутер

МОН со стратешка цел од неколку можни сценарија, прибира предлози како би се одвивала учебната година. Во меѓувреме, наставниците со кои поразговаравме водени од изминатата пракса со далечинско образование детектирале слабости. З...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube