Последни вести

Најважни вести

Светскиот магазин eYs од Австралија со ново признание за Канал 5 ТВ

Наградата од еYs Global магазинот за Канал 5 ТВ и  директорот Иван Мирчевски беше соопштена ...

Ковечевски по средбата со Мицкоски: Спроведуваме голем број мерки

Владата прави сѐ за пребродување на оваа криза, најтешка по Втората светска војна. Само заедно и ...

Мицкоски по средбата со Ковачевски: Да им помогнеме на граѓаните

После речиси два часа состанок можам да кажам дека како што бев загрижен пред состанокот истата з...

Вандализиран споменикот на Гоце Делчев во градскиот парк во Скопје (ВИДЕО)

Вандализиран споменикот на Гоце Делчев во градскиот парк во Скопје (ВИДЕО)

Непознати сторители го вандализирале споменикот на Гоце Делчев во градскиот парк во Скопје.  Исчкртан е постаментот на споменикот со недолични потписи и чкртаници. Не е познато кој е „авторот“ , ниту се знае д...

„Огнената група“ се договори со Ахмети: ДУИ на 15 октомври ќе избере ново претседателство

„Огнената група“ се договори со Ахмети: ДУИ на 15 октомври ќе избере ново претседателство

Тогаш високите партиски тела на ДУИ владините функцинери кои доаѓаат од оваа партија ќе презентираат што сработеле, а во зависоно од тоа ќе се одлучи кој ќе продолжи, а кој ќе си замине од функцијата. Ова е договорено по петчасов...

Данската полиција доби ново известување за дронови во близина на гасоводот во Северното Море

Данската полиција доби ново известување за дронови во близина на гасоводот во Северното Море

Полето Роар се наоѓа веднаш до најголемото гасно поле во Данска, Тајра, а со двете раководи француската енергетска компанија TotalEnergies. Данска, како и некои други земји во регионот, го подигнала нивото на подготвеност во е...

Водителката на Путин за руските порази: Кукавичлук, не сакав ниту да дојдам во емисија (ВИДЕО)

Водителката на Путин за руските порази: Кукавичлук, не сакав ниту да дојдам во емисија (ВИДЕО)

Таа признала дека била толку бесна поради тој пораз што не сакала ниту да дојде во емисијата. „Кукавичлук, намерно напуштање на стратешките позиции без координација со повисоката команда, колапс на командата и пад на кон...

Руски тенк погоди украински Хамви, војниците го снимале нападот (ВИДЕО)

Руски тенк погоди украински Хамви, војниците го снимале нападот (ВИДЕО)

Според Подољак, возилото со украински војници било погодено од тенк. Еден од војниците снимал сѐ. Според Подољак никому не му било ништо и тоа поради квалитетот на оклопното возило. „Возило што ни помага да го запреме...

И ученичките во Иран веќе не се плашат: Го гаѓаат директорот со предмети (ВИДЕО)

И ученичките во Иран веќе не се плашат: Го гаѓаат директорот со предмети (ВИДЕО)

По смртта на Махса Амини низ целата земја се одржуваат протести против иранската влада. Иранската полиција за морал ја уапси 22-годишна жена во Техеран на 13 септември, бидејќи наводно не се придржувала до строгиот исламски кодек...

Холандија ќе уништи над 100.000 кокошки поради многу заразен птичји грип

Холандија ќе уништи над 100.000 кокошки поради многу заразен птичји грип

Минатиот месец во Холандија биле пријавени 15 случаи на особено смртоносна форма на птичји грип, по десетиците случаи на почетокот на годината. Франција, исто така, забележала закрепнување на случаите откако земјата го имаше н...

Бела куќа: Нема индиции дека Русија се подготвува да употреби нуклеарно оружје

Бела куќа: Нема индиции дека Русија се подготвува да употреби нуклеарно оружје

– Ние овде многу сериозно го сфаќаме секое нуклеарно оружје или заканата од нивна употреба, но сакам да кажам дека не видовме причина да го адаптираме нашиот сопствен стратешки нуклеарен став, ниту пак имаме некакви индиции...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube