Последни вести

Најважни вести

54 милиони евра годишно планира да собере државата од новите даноци

Измените предвидуваат: Да се плаќаат придонеси за договорците на дело,  укинување на највисо...

Злато вредно над 600 илјади евра и непријавени пари запленети на ГП „Табановце“

 Кај возачот на автобусот биле пронајдени и 30.000 евра кои не ги пријавил на цариниците. Ав...

Трифун Костовски утре во „Жешко политичко лето“

Доколку имате прашања до нашиот гостин испратете ги најдоцна до 12 часот (9.8.2022 година) на еле...

Скандалозно: Центарот „Ванчо Михајлов“ е во куќа на депортирани Евреи, пишува германски ЗДФ

Скандалозно: Центарот „Ванчо Михајлов“ е во куќа на депортирани Евреи, пишува германски ЗДФ

Во репортажата меѓу другото Хилперт открива дека бугарскиот културен центар во Битола „Иван Михајлов“ е сместен во куќа на еврејско семејство кое во текот на Втората светска војна било депортирано. Под наслов  ...

Горивата поевтинуваат од два до 3,5 денари

Горивата поевтинуваат од два до 3,5 денари

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек: кај бензините за 3,569%, кај дизелот за 2,117%, кај екстра лесното масло за 2,960%  и кај мазутот ...

Украинците тврдат: Спречивме руски атентат на нашиот министер за одбрана (ВИДЕО)

Украинците тврдат: Спречивме руски атентат на нашиот министер за одбрана (ВИДЕО)

Ова го соопшти денеска украинската безбедносна служба СБУ, која објави и видео за кое тврди дека го прикажува апсењето на руските атентатори. СБУ објави дека открила план на руската воена разузнавачка агенција ГРУ, чии саботер...

САД испраќаат досега најголем пакет оружје за Украина

САД испраќаат досега најголем пакет оружје за Украина

Новиот пакет оружје ќе вклучува ракети за моќни повеќецевни ракетни фрлачи HIMARS, илјадници артилериски гранати, минофрлачи, рачни противтенковски ракети Javelin и друга муниција и опрема. Така, вредноста на оружјето и опрема...

Завршија преговорите за иранската нуклеарна програма, готов е текстот на новиот договор

Завршија преговорите за иранската нуклеарна програма, готов е текстот на новиот договор

„Може да се каже „да“ или „не“ на текстот, рече претставникот на ЕУ во Виена, додавајќи дека не преостанува ништо за преговарање и опишувајќи го текстот како „многу добар компромис за сите стра...

Најмалку еден загинат и стотина повредени во пожар во складиште со нафта на Куба (ВИДЕО)

Најмалку еден загинат и стотина повредени во пожар во складиште со нафта на Куба (ВИДЕО)

Тоа се случи и покрај претходните обиди на пожарникарите да го изладат резервоарот. Најмалку едно лице загина, 122 се повредени, а над десетина пожарникари се водат како исчезнати. Гром погоди еден од осумте резервоари во п...

Шпионска афера ја тресе Грција: Го прислушувале лидерот на опозициската ПАСОК

Шпионска афера ја тресе Грција: Го прислушувале лидерот на опозициската ПАСОК

Две оставки, вклучувајќи ја и онаа на директорот на државната разузнавачка служба (ЕЈП), во петокот ѝ нанесоа тежок удар на неговата влада, откако беше откриено дека тие служби го следеле мобилниот телефон на Никос Андролакис, ев...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube