Последни вести

Најважни вести

Македонија доби нов собраниски состав, Африм Гаши избран за претседател

Само неколку часа откако беше конституирано новото мнозинство на ВМРО-ДПМНЕ, ВРЕДИ И ЗНАМ, пратен...

Контурите на новата влада познати, кадровските решенија официјално не се откриваат

Откако вчера од ВМРО-ДПМНЕ брифираа дека распределбата на ресорите во идната влада е пред финален...

Таравари: Деновиве ќе одлучам дали ќе ја прифатам функцијата министер за здравство

Во гостувањето во Само вистина, рече дека одлуката ќе ја донесе во следните денови..

Со 76 гласа „За“ и 6 „Против“ Африм Гаши е избран за претседател на Собранието

Со 76 гласа „За“ и 6 „Против“ Африм Гаши е избран за претседател на Собранието

Претседателот на Алтернатива која е дел од Коалицијата „Вреди“ Африм Гаши е избран за претседател на Собранието. Пратениците од „Европски фронт“ ја напуштија собраниската сала, каде се одржува конститут...

Сиљановска: На венецот во Рим сакав да пишува „РС Македонија“, но немаше доволно место

Сиљановска: На венецот во Рим сакав да пишува „РС Македонија“, но немаше доволно место

Недоволниот простор на лентата од венецот поставен пред спомен обележјето на Св. Кирил и Методиј  е причината поради која не било испишано името на државата, туку само „Претседател Гордана Силјановска- Давкова“, ...

Министрите на ЕУ не се договорија Украина да користи западно оружје против цели во Русија

Министрите на ЕУ не се договорија Украина да користи западно оружје против цели во Русија

Тие исто така не се договорија дали на воените инструктори од ЕУ да им се дозволи да вршат обука на украинска територија, поради стравувањето дека тоа ќе го зголеми учеството во војната и ризикот од директна конфронтација помеѓу ...

Шест држави на НАТО ќе градат „ѕид од дронови“ кон Русија

Шест држави на НАТО ќе градат „ѕид од дронови“ кон Русија

Министрите од Финска, Норвешка, Полска и трите балтички земји во текот на викендот изјавија дека разговарале за создавање на координиран систем за беспилотни летала долж нивните граници со Русија за да „спречат шверц и пона...

Грузискиот парламент го изгласа контроверзниот „руски закон“, без оглед на масовните протести

Грузискиот парламент го изгласа контроверзниот „руски закон“, без оглед на масовните протести

Во завршниот чин, пратениците во Тбилиси го заобиколија ветото на проевропската претседателка Салома Зурабишвили. Таа рече дека законот со кој се бара од невладините финансирани од странство да се регистрираат како „странск...

Белгија и Украина потпишаа договор за 977 милиони евра воена помош и 30 авиони Ф-16

Белгија и Украина потпишаа договор за 977 милиони евра воена помош и 30 авиони Ф-16

Претседателот на Украина Володимир Зеленски објави дека денеска во Брисел потпишал билатерален договор за безбедност и долгорочна поддршка со белгискиот премиер Александар де Кро, што предвидува 977 милиони евра воена помош од Бе...

Данскиот парламент одби да ја признае Палестина

Данскиот парламент одби да ја признае Палестина

Данскиот парламент го отфрли предлогот за признавање на палестинската држава и го поддржува ставот на владата дека условите за тоа не се исполнети, иако одлуката за признавање денеска ја донесоа Шпанија, Ирска и Норвешка. Израел,...

Поранешен шеф на разузнувачка агенција ќе биде премиер на Холандија, изборите беа во ноември

Поранешен шеф на разузнувачка агенција ќе биде премиер на Холандија, изборите беа во ноември

Четирите партии кои ќе ја формираат новата влада, предводена од националистичката ПВВ на Герт Вилдерс, најавија прес-конференција со Шуф за попладневните часови. Победникот на изборите Вилдерс на почетокот на месецот постигна ...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube