Последни вести

Најважни вести

Од 1 јули поскапува струјата, можно е и за повеќе од 5%?!

  Како во ковид и енергетска криза, Бислимовски вели така и сега ќе направиме се за да се за...

Вработен во „Македонски Шуми“ не може да се оперира од рак, претпријатието не платило придонеси

Околу 80 илјади денари приватно треба да плати Корун Кукуловски од Ресен за ПЕТ скен снимање што ...

Сафет Бишевац и Љупчо Зиков во „Само Вистина“

Шест години од Преспанскиот договор, вредеше ли промената на името и како новата власт ќе се спра...

Миле Јанакиески излезе на слобода по шест години во притвор и затвор

Миле Јанакиески излезе на слобода по шест години во притвор и затвор

Утринава е пуштен од истражниот затвор во Шутка, потврди за Канал 5 неговиот адвокат Еленко Миланов. Таму ја издржуваше казната за предметот Титаник поврзан со изборни нерегуларности за кој призна вина. Во 2022 година беше осуден...

Османи издал наредба на Ејупи уште денеска да ѝ се изготви дипломатски пасош

Османи издал наредба на Ејупи уште денеска да ѝ се изготви дипломатски пасош

На само неколку денови пред збогување со министерската функција Бујар Османи наредил на несудената конзулка во Њујорк и поранешна ТВ презентерка Бесмира Ејупи уште денеска по итна постапка да и се изготви дипломатски пасош и најс...

Италија ја зафати топлотен бран, на Сицилија и Сардинија најавени 44 степени

Италија ја зафати топлотен бран, на Сицилија и Сардинија најавени 44 степени

Веб-страницата viLMeteo.it предвидува дека бранот сахарска жештина наскоро ќе ја зафати цела Италија, пренесе италијанската новинска агенција АНСА. Основачот на таа веб-страница, метеорологот Антонио Сано изјави дека денеска и...

Комунална хигиена: Ѓубре се фрла на улица наместо во контејнерите

Комунална хигиена: Ѓубре се фрла на улица наместо во контејнерите

Оттаму велат дека изминатиот викенд, екипите на претпријатието низ Скопските населби отстраниле околу 40 кубни метри отпад одложен до контенјерите. Канал 5 направи обиколка во дел од централното подрачје на Скопје, каде иако н...

По пет години „затишје“, Преспанскиот договор повторно ја бранува јавноста

По пет години „затишје“, Преспанскиот договор повторно ја бранува јавноста

 Според поранешниот дипломат Ристо Никовски, Договорот е историски пораз на државата, од кој Македонија не добила ништо, освен што стана членка на НАТО. Тоа вели не е доволно бидејќи крајната цел на спогодбата не било само ч...

Состанок во ЦУК: Министерството за здравство треба да го поправи урнатиот потпорен ѕид

Состанок во ЦУК: Министерството за здравство треба да го поправи урнатиот потпорен ѕид

 Претставници од Министерството не беа присутни на состанокот, иако биле поканети. По едночасовната дискусија трите страни утврдија дека проблемот со паднатата ограда треба одделно да се решава од проблемите на улицата Белгр...

Во Атина дводневна конференција по повод шест години од Преспанскиот договор

Во Атина дводневна конференција по повод шест години од Преспанскиот договор

Меѓународната конференцијата која е насловена за мир и одржлив развој е во организација на институтот Алексис Ципрас, а свечено ја отвори координаторот на грчката организација Евангелос Калпадакис и директорот на фондацијата &bdq...

Мицкоски утре ќе го стави предлогот за Влада до Собранието, ќе се гласа викендот

Мицкоски утре ќе го стави предлогот за Влада до Собранието, ќе се гласа викендот

На чело на клучните ресори, по различните варијанти што се споменуваа во јавноста минатите недели, дефинитвниот распоред е Тимчо Муцунски во МНР, Владо Мисајловски во одбрана, во финансии Гордана Кочоска Димитриеска, додека пак А...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube