Последни вести

Најважни вести

Ристиќ: Меџити добар ли си со глаата?

Јовев добива поддршка и од фелата и од граѓаните. На социјалните мрежи можат да се сретнат низа к...

БДП во првиот квартал со раст од 2,1 отсто

Во првото тримесечје од 2023, поголем пораст е забележан во секторите - Градежништво од 12.7 % и ...

Ковачевски и Мицкоски на лидерска средба во среда

Ковачевски и Мицкоски на лидерска средба во среда

Ковачевски испрати покана за средба, а Мицкоски избра да биде насамо, тет-а-тет соочување, без присуство на сопартијци или блиски соработници – лидерската за уставните измени и официјално е закажана за во среда во 11 часот ...

Претпладне сончево, попладне краткотраен пороен дожд

Претпладне сончево, попладне краткотраен пороен дожд

Минималната температура ќе биде во интервал од 10 до 16, а максималната ќе достигне од 22 до 27 степени. Во Скопје претпладне ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне во делови од котлината ќе биде нестабилно со пороен...

Угостителските услуги поскапи за 13,4 отсто во однос на лани

Угостителските услуги поскапи за 13,4 отсто во однос на лани

Во однос на мај лани, пак, растот на цените е 13,4 %. Кумулативно, во периодот јануари − мај 2023, во споредба со истиот период од минатата година, цените на угостителските услуги се покаќени за 13.5 %, соопшти Државниот за...

Санкционирани 180 возачи во Скопје, 47 за брзо возење

Санкционирани 180 возачи во Скопје, 47 за брзо возење

На територија на град Скопје изречени се вкупно 180 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 47 санкции, седум мерки за возење без возачка дозвола, шест санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл, соопш...

Во Собранието продолженија на две пленарни седници и една комисиска расправа

Во Собранието продолженија на две пленарни седници и една комисиска расправа

Единствена неразгледана точка на дневниот ред на 66-тата седница е Предлог-законот за изменување на Законот за квалитетот на земјоделските производи, по скратена постапка. На 91-вата седница има уште 12 неразгледани точки меѓу...

Лајчак и Ескобар побараа од Курти конретни чекори за смирување на состојбата во северно Косово

Лајчак и Ескобар побараа од Курти конретни чекори за смирување на состојбата во северно Косово

Специјалниот пратеник на Европската унија за дијалогот меѓу Косово и Србија, Мирослав Лајчак и заменикот помошник државен секретар на САД и специјален пратеник на претседателот Џо Бајден за Балканот, Габриел Ескобар, побараа од к...

Интензивно гранатирање и грабежи во главниот град на Судан по завршувањето на прекинот на огнот

Интензивно гранатирање и грабежи во главниот град на Судан по завршувањето на прекинот на огнот

Извештаите велат дека се продлабочува беззаконието во Картум и во западниот регион Дарфур. Борбите меѓу армијата и паравоените сили за брза поддршка (РСФ), кои траат повеќе од седум недели, се интензивираа откако во саботата исте...

Сите заминуваат во Германија: Рекордни 168.000 пасоши лани им се издадени на странци

Сите заминуваат во Германија: Рекордни 168.000 пасоши лани им се издадени на странци

Ова е за 28 отсто повеќе од една година претходно, објави Сојузниот завод за статистика во Визбаден, истакнувајќи дека во последните 20 години не се регистрирани толку многу нови жители, пренесува Дојче веле. Минатата година г...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube