Последни вести

Најважни вести

Заев-Гаши: Констатиран е напредок, следуваат консултации во партиите за можнa заедничка Влада

Претседателот на Владата Зоран Заев и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаш...

Денеска поднесени две кандидатури за претседател на СДСМ

 На два дена пред истекот на рокот за поднесување, во седиштето на Бихаќка пристигнаа две ка...

МЗ: Регистрирани 410 нови случаи на Ковид-19, во изминативе 24 часа починале 10 лица

МЗ: Регистрирани 410 нови случаи на Ковид-19, во изминативе 24 часа починале 10 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 2.674 тестирања, а регистрирани се 410 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 185, Битола &...

Од денеска наместо најлонски во трговијата дозволени биоразградливи кеси по цена од 15 денари

Од денеска наместо најлонски во трговијата дозволени биоразградливи кеси по цена од 15 денари

Стапи на сила забраната за користење на пластични кеси. Па во сите маркети, пазари, аптеки, пекари....кеса од денеска чини 15 денари. Камерата на Канал 5 направи обиколка низ пазарите. Можевме да забележиме дека по намирници н...

Банда со специјални автомобили упаднале во затвор и ги ослободиле криминалците (ВИДЕО)

Банда со специјални автомобили упаднале во затвор и ги ослободиле криминалците (ВИДЕО)

Официјалните лица од државата Хидалго, северно од Мексико Сити, изјавиле дека во нападот што се случил пред зори, двајца полицајци биле повредени. Државната полиција соопштила дека војници, полицајци и припадници на Национална...

Во САД е потврден првиот случај на омикрон

Во САД е потврден првиот случај на омикрон

Според Асошиејтед прес, повикувајќи се на неименуван функционер, со омикрон е заразено лице во државата Калифорнија. Кон крајот на ноември, администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден воведе ограничувања за патници...

Путин бара конкретен договор за неширење на НАТО кон исток

Путин бара конкретен договор за неширење на НАТО кон исток

Веста доаѓа во време кога тензиите меѓу Русија и Западот продолжија да растат во последните неколку недели, бидејќи западните земји изразија загриженост поради можна руска инвазија на Украина. „Во дијалогот со САД и нивн...

Кинески научници: Пронајдовме антитело што ги неутрализира сите варијанти на коронавирусот

Кинески научници: Пронајдовме антитело што ги неутрализира сите варијанти на коронавирусот

Во студијата објавена вчера, кинеските научници од различни институции, вклучително и Универзитетот Сун Јат-Сен во Гуангжу и Универзитетот Жеџијанг во Хангжу, сугерираат дека би можеле да имаат решение за пандемијата на Ковид-19,...

Полицаец и уште три лица се убиени во престрелка во САД (ВИДЕО)

Полицаец и уште три лица се убиени во престрелка во САД (ВИДЕО)

Додека полицијата одговарала на итен повик во куќата во гратчето Рекс, до диспечерот пристигнале повеќе повици дека имало истрели, пренесе АП. Истрагата утврдила дека непосредно пред да пристигне патролата, маж убил две жени и...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube