Последни вести

Најважни вести

Бугарскиот министер за внатрешни работи во понеделник доаѓа во Скопје

Премиерите на Македонија и Бугарија, Ковачевски и Донев договориле работна средба на министрите з...

На социјалните мрежи кружат повици за блокади на патиштата и ноќна стража во „Св. Спас“

„ Повик до сите родољубиви! Дојдете со камиони, трактори, автомобили и друга машинерија и п...

Расте бројот на млади пациенти со мозочни удари

 Луѓе на возраст од 20 до 30 години, што до вчера функционирале нормално сега се наши пациен...

Грозоморан настан во Велес – 14 годишно девојче силувано од пет лица

Грозоморан настан во Велес – 14 годишно девојче силувано од пет лица

 Голготата, според наводите на истражните органи, започнала кон крајот на 2021 година. Првоосомничениот, 25-годишен велешанец, ја запознал малолетничката на Инстаграм. По неколкунеделна интензивна комуникација ја довел во...

Алтернатива не попушта, не отстапува ресори за Алијанса во владата

Алтернатива не попушта, не отстапува ресори за Алијанса во владата

Премиерот Ковачевски и лидерот на ДУИ Али Ахмети не успеале во обидот да го разубедат владиниот партнер Африм Гаши да прифати засилување на владината коалиција со Алијанса за Албанците, тврди генералниот секретар на Алтернатива З...

Невладина организација: Иран годинава егзекутира над 50 луѓе

Невладина организација: Иран годинава егзекутира над 50 луѓе

Невладината организација Иран за човекови права (IHR) со седиште во Норвешка соопшти дека потврдила најмалку 55 егзекуции во првите 26 дена од оваа година. Четири лица биле егзекутирани поради обвиненија поврзани со протестите...

Објавена е снимката од нападот врз сопругот на Ненси Пелоси (ВИДЕО)

Објавена е снимката од нападот врз сопругот на Ненси Пелоси (ВИДЕО)

Нападот го снимиле полицајците со нивните телесни камери кога пристигнале во домот на Пелоси на 28 октомври 2022 година, кога тој бил нападнат. Видеото покажува момент на хаос во кој вооружениот напаѓач Дејвид ДеПејп со чекан го ...

Полскиот премиер: На денот на ослободувањето на Аушвиц, Русија отвора нови логори

Полскиот премиер: На денот на ослободувањето на Аушвиц, Русија отвора нови логори

„На денот на ослободувањето на германскиот нацистички логор на смртта Аушвиц-Биркенау, да се потсетиме дека Путин отвора нови кампови на исток“, напиша Матеуш Моравјецки на Фејсбук, повикувајќи на помош на Украина за ...

Украински политичар отпатувал на одмор во Тајланд, па го исфрлиле од партијата на Зеленски

Украински политичар отпатувал на одмор во Тајланд, па го исфрлиле од партијата на Зеленски

Портпаролката на партијата Јулија Паличук денеска изјави дека Микола Тишченко е исклучен од партијата „Слуги на народот“, откако на веб-страницата на украинската амбасада во Тајланд се појави соопштение дека Тишченко ...

Фински новинари се прогласени за виновни за откривање државни тајни

Фински новинари се прогласени за виновни за откривање државни тајни

Окружниот суд во Хелсинки го осуди Туоми Пиетилаинен, главниот автор на извештајот „Најтајното место на Финска“ од 2017 година, а неговата колешка Лаура Халминен, иако беше прогласена за виновна, остана неказнети за н...

Цените на нафтата се зголемија до 89 долари, Русите најавија забрана

Цените на нафтата се зголемија до 89 долари, Русите најавија забрана

Цената на барел на лондонската берза по пладнево беше повисока за 1,17 долари од вчерашното затворање на трговијата и изнесуваше 88,64 долари. За исто толку поскапе и на американскиот пазар каде се тргуваше за 82,28 долари. Тр...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube