Последни вести

Најважни вести

Протестот „Ултиматум – Не благодарам“ продолжува пред Собранието

Претходно, на раскрсницата пред плоштадот „Скендербег“ на влезот во Старата скопска ч...

Власта и опозицијата далеку од компромис за францускиот предлог

Од СДСМ велат дека понудиле предлог заклучоци со позиции кои би биле обврзувачки за владата. В...

„Само Вистина“ вечерва со Сотир Костов, Столе Наумов и Благојче Атанасовски

Почитувани гледачи, вечерва во „Само Вистина“, секој својата ќе ја говорат Сотир Кост...

ССМ ќе поднесе тужба за неусогласување на колективните договори со законот за минимална плата

ССМ ќе поднесе тужба за неусогласување на колективните договори со законот за минимална плата

Во тужбите ќе стои дека не се почитуваат колективните договори во јавниот сектор и дека нема дијалог со Владата, рече првиот човек на синдикатот Дарко Димовски. Штрајкот продолжува, а вработените своето незадоволство ќе го изр...

Чешка ги претстави приоритетите пред ЕП, проширувањето не најде место во говорот на Фила

Чешка ги претстави приоритетите пред ЕП, проширувањето не најде место во говорот на Фила

Војната во Украина, економијата, бегалците, енергенсите и одбраната – ова се петте приоритети на Чешкото претседателство со Европската Унија во наредните шест месеци кои пред Европскиот парламент ги презентираше Чешкиот Пре...

Утре сончево и топло со мала до умена облачност.

Утре сончево и топло со мала до умена облачност.

Ќе дува слаб до умерен, а наместа повремено засилен ветер од северен правец. Минималната температура ќе биде во интервал од 11 до 20, а максималната ќе достигне од 29 до 37 степени. УВ=9 Во Скопје сончево со мала до умерена...

Маричиќ-Сарацин: Македонскиот идентитет е заштитен

Маричиќ-Сарацин: Македонскиот идентитет е заштитен

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ и специјалниот пратеник на Сојузната Влада на Германија за земјите од Западен Балкан, Мануел Сарацин на заедничката прес-конференција, која се одржа по ...

Во Струмичко изгорел старец по палење на стрниште

Во Струмичко изгорел старец по палење на стрниште

Според СВР Струмица, било утврдено дека тој претходно излегол да го запали стрништето во местото „Ниш Поле“, а откако не се вратил дома неговата сопруга го пронашла починат со изгореници. По наредба на Јавен обвини...

Колку се безбедни Хургада и Мармарис по појавата на ајкули?

Колку се безбедни Хургада и Мармарис по појавата на ајкули?

По Хургада во Египет, и во Мармарис во Турција, и двете меѓу најпопуларните дестинации за македонските туристи, се појави ајкула... На снимката објавена на социјалните мрежи се гледа како таа плива во плитко во турското летувалиш...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube