Последни вести

Најважни вести

Филипче: Можна е препорака за трета доза, а можно е и вакцината да стане сезонска

Се очекуваат нови мутации на коронавирусот, па едно од можните сценарија според министерот за здр...

Николов: Ако станам премиер,нема да ги лишувам браќата од Македонија од европската иднина

Резолуцијата што ја донесе македонското собрание за црвените линии во преговорите со Бугарија е д...

Заев: Капиталната инвестиција обезбедува квалитетно наводнување на нови 2.150 хектари

Станува збор за модерен систем за водоснабдување во земјоделството, кој е од витално значење за о...

Проблемот со раселените сеуште не е решен, жители на Радуша и натаму без дом

Проблемот со раселените сеуште не е решен, жители на Радуша и натаму без дом

Дваесет години од воениот конфликт и од потпишувањето на охридскиот рамковен договор поминаа но целосно решени за внатрешно раселените лица се уште не се најде. Иако според мировниот договор предвидено е трајно да се решат станбе...

Две езера во Аргентина станаа розови, научниците загрижени (ВИДЕО)

Две езера во Аргентина станаа розови, научниците загрижени (ВИДЕО)

Езерата, лоцирани во близина на индустриски парк во предградието на аргентинскиот град Трелев, се наоѓаат на прашлива рамнина Патагонија. Во објавите на официјалната веб -страница на општина Трелев стои дека службениците на таа о...

Санкционирани 51 возач за пребрзо возење на територија на СВР Битола

Санкционирани 51 возач за пребрзо возење на територија на СВР Битола

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови, известуваат од МВР. -Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придоне...

Руски „Иљушин-76“ пристигна на помош во Турција за гаснење на пожарите (ВИДЕО)

Руски „Иљушин-76“ пристигна на помош во Турција за гаснење на пожарите (ВИДЕО)

Три авиони што Русија ги испрати во Турција, од типот Б-200, веќе се во акција и го гаснат пожарот во околината на Анталија. Еден од авионите денеска го гаснел огнот неколку часа на потегот помеѓу градовите Анталија и Манавгат...

Полицијата се судри со демонстрантите во Париз на протест против ковид-пропусниците (ВИДЕО)

Полицијата се судри со демонстрантите во Париз на протест против ковид-пропусниците (ВИДЕО)

Демонстрантите маршираа низ Париз, а француската полиција, целосно опремена за немири, турна некои од демонстрантите со тупаници и употреби солзавец против некои од нив, објави АП. Околу 3.000 припадници на безбедносните сили ...

Горат делови од Сицилија: Се евакуираат туристите, затворен аеродромот (ВИДЕО)

Горат делови од Сицилија: Се евакуираат туристите, затворен аеродромот (ВИДЕО)

Пожарникарите на Твитер објавија дека извршиле 250 операции за гаснење пожари во различни делови на Сицилија во последните 24 часа, од кои 50 биле само во Катанија. Сицилијанскиот град познат по својата барокна архитектура се нао...

Пожарите и натаму пустошат низ Турција, расте бројот на жртвите (ВИДЕО)

Пожарите и натаму пустошат низ Турција, расте бројот на жртвите (ВИДЕО)

Бројот на жртвите од пожарите во Турција денеска се искачи на шест, а двајца пожарникари го загубија животот обидувајќи се да го контролираат пожарот во Манавгат, објави турскиот Си -Ен -Ен. Сателитските снимки го покажува...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube