Последни вести

Најважни вести

Македонско-бугарска комисија: Напредокот е еднаков на нула

Првите луѓе на мешовитата комисија, Драги Ѓоргиев и Ангел Димитров попладнево на онлајн прес-конф...

Палмер:Македонија направи доволно реформи за да се одржи Меѓувладината конференција

Пристапниот процес во ЕУ треба да се базира на принципи, а Македонија има направено доволно рефор...

„Само Интервју” вечерва со Тито Петковски

Дами и господа, повеќе или помалку познавачи на историските настани кои што не зближија или не од...

Кој ќе има приоритет при вакцинацијата против  Ковид -19?

Кој ќе има приоритет при вакцинацијата против Ковид -19?

Првата пратка од 833.000 КОВИД вакцини во земјава најдоцна до март. Приоритет ќе им се даде на лекарите и сестрите кои работат со болни од корона, лицата над 65 години, хронично болните со белодробни и кардиоваскуларни заболувања...

Американски експериментални таблети го блокираат ширењето на короната за 24 часа

Американски експериментални таблети го блокираат ширењето на короната за 24 часа

"Ова е прва демонстрација на орално достапен лек кој брзо го блокира пренесувањето на САРС-CoV-2. Молнупиравир може да промени сè", рече вирусологот Ричард Племпер од Универзитетот во Џорџија. Бидејќи овој лек...

МЗ:На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 843 пациенти, слободни кревети има

МЗ:На инфективните одделенија во земјава се лекуваат 843 пациенти, слободни кревети има

По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 79 пациенти позитивни и суспектни на КОВИД-19. Во болницата во Штип се хоспитализирани 65 пац...

,,Тајм” прв пат прогласи Дете на годината,наградата ја доби тинејџерка-научник

,,Тајм” прв пат прогласи Дете на годината,наградата ја доби тинејџерка-научник

Интересот на Рао за науката започнал кога таа имала 10 години. Тогаш дознала за технологијата на наноцевки, што ја предизвикало нејзината страст кон науката. Пред да ја добие наградата за најдобро дете на годината, Рао била вк...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube