Последни вести

Најважни вести

Реакција на Комисијата за историски и образовни прашања за оставката на членот Ванчо Ѓорѓиев

Во продолжение го пренесуваме соопштението во целост: „Во врска со соопштението за медиу...

Окрупнување или раситнување на парламентарното мнозинство?

 По најавите од премиерот Заев дека не може да продолжи напред доколку Скопје добие градонач...

Вечерва во „Само Вистина“ гости ќе бидат Наташа Котлар и Горан Герасимовски

Бетонизација, вело-патеки или зелени појаси, што му недостасува на централното градско јадро? ...

Како дејствува и за кого е наменет лекот „Молнупиравир“ против ковид-19?

Како дејствува и за кого е наменет лекот „Молнупиравир“ против ковид-19?

Кога точно „Молнупиравирот“ ќе го има во аптеките и колку ќе чини не се знае, но властите ја започнаа постапката за набавка. Молнупиравирот може да се зема само во првите пет дена од дијагностицирање на вирусот, а ...

Актерот Алек Болдвин уби директорка на фотографија и го рани режисерот на снимање на филм

Актерот Алек Болдвин уби директорка на фотографија и го рани режисерот на снимање на филм

 На снимање на сет од филмот „Раст“ во Ново Мексико, познатиот холивудски актер 68 годишниот Алек Болдвин смртно ја застрела директорката на фотографија 42 Халина Хачинс и го рани 48 годишниот режисер Џоел Соуза,...

Реакција на Владата по повод оставката на Ванчо Ѓорѓиев

Реакција на Владата по повод оставката на Ванчо Ѓорѓиев

Владата во ниту еден момент ниту се мешала, ниту имала било какво политичко влијание во работата на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања на Македонија и Бугарија. Напротив, секогаш ј...

Продолжува битката за градоначалник на град Скопје

Продолжува битката за градоначалник на град Скопје

 Данела Арсовска, независната кандидатка поддржана од ВМРО-ДПМНЕ не одговори конкретно дали ќе застане наспроти актуелниот градоначалник Шилегов. Вели, дека предуслов за тоа е Шилегов да и се извени за дискредитациите во кам...

Професорот Ванчо Ѓорѓиев поднесе оставка од историската комисија со Бугарија

Професорот Ванчо Ѓорѓиев поднесе оставка од историската комисија со Бугарија

 Професорот Ванчо Ѓорѓиев одлучи да се повлече од нејзината работа, поради како што тврди, обиди за директно мешање од висок фунционер во МНР.  Пред МНР е Јана Јосифоска. Јана кои се причините за револтот на Ѓор...

Кој ќе седне во испразнетите пратенички столчиња по првиот круг од локалните избори?

Кој ќе седне во испразнетите пратенички столчиња по првиот круг од локалните избори?

Откако четворица досегашни пратеници од Собранието ќе заминат на градоначалничка позиција, во вториот круг на локалните избори уште тројца пратеници ќе ја бараат поддршката од граѓаните во обид да ја заменат пратеничката, со град...

МЗ: Вкупно се аплицирани 1.574.184 дози вакцини

МЗ: Вкупно се аплицирани 1.574.184 дози вакцини

Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 4.933 дози вакцини, од кои 483 се аплицирани како прва доза, 1.150 се ревакцинирани, а 3.300 граѓани примиле трета доза вакцина. Заклучно со 21 октомври вкупно се вакцинирани 800.71...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube