Последни вести

Најважни вести

На меѓувладината седница во Софија потпишани неколку договори, меѓу нив за железничкиот Коридор

 Министрите за транспорт и врски Благој Бочварски и Николај Сабев потпишаа два документа со ...

Милошоски: Османи јавно да ги објави македонските одговори на бугарските барања

Пратеникот и претседател на Собраниската комисија за надворешни работи, Антониjо Милошоски, бара ...

„Само Вистина“ вечерва со Љубомир Гајдов и Љубиша Николовски

Драги пријатели, вечерва во „Само Вистина“ секој со својата ќе дебатираат Љубомир Гај...

Активни 20.020 случаи на Ковид-19, се очекува намалување на периодот на изолација

Активни 20.020 случаи на Ковид-19, се очекува намалување на периодот на изолација

 Во изминатото деноноќие беа регистрирани 718 нови случаи на КОВИД-19 од направени 3.044 тестирања. Регистрирани се 95 реинфекции. Најголем број активни случаи има во Скопје – 11.012, потоа Битола – 1.542 и Пр...

Видео: Џо Бајден опцу новинар

Видео: Џо Бајден опцу новинар

Имено, на крајот од состанокот на Советот за конкуренција на Бајден, дописникот на „Фокс" од Белата куќа, Питер Дуси праша дали инфлацијата е политичка одговорност? – Тоа е голема предност – поголема инф...

In Memoriam: Почина маестро Александар Џамбазов

In Memoriam: Почина маестро Александар Џамбазов

Маестро Александар Џамбазов е македонски диригент и композитор роден на 3 февруари 1936 година во селото Стапар, Војводина. Тој целиот свој работен век го минал во Македонската радио-телевизија, како диригент и на Танцовиот и Рев...

Одложено првото рочиште за случајот „Софтвери’

Одложено првото рочиште за случајот „Софтвери’

Во случајот, покрај Рашковски и Силјановска, обвинети  се уште 6 лица. Судскиот процес го води судијата Фанка Јанчулева Михаиловска, а застапник на обвинението е обвинителката Ивана Трајчева. Следното рочиште е закажен...

Македонија е рангирана на 87. место на листата на Транспаренси Интернешнл, скок за 24 места

Македонија е рангирана на 87. место на листата на Транспаренси Интернешнл, скок за 24 места

Ова е скок за 24 места во споредба со минатата година кога земјава беше рангирана на 111. Место. Информираше на денешната прес- конференција Слаѓана Тасева. - Она што посебно се забележува, според анализите на ТИ се однесува н...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube