Последни вести

Најважни вести

Димитров за МИА: Европеизацијата на Македонија ќе биде позитивно и за Грција

 Учеството на министерот за надворешни работи Никола Димитров на конференцијата на „Ек...

Лидерска ќе има, Заев повторно го повика Мицкоски да дојде

Премиерот Зоран Заев вчера на прес-конференција во Владата повторно го повика Мицкоски да дојде н...

Протоколот за ратификација на членството на Македонија во НАТО пред француската влада

–Влегувањето во сила на протоколот кон северно-атлантскиот договор за пристапување на С.Мак...

На УКИМ слободни 10 665 места за нови студенти, првиот рок за упис на 29 и 30 август

Според Конкурсот на УКИМ, во квотата за редовни студенти слободни се 5387 места, за редовни со кофинансирање на студиите има 4248 места и за вонредни студенти слободни се 1030 места. Како и во минатите години, надоместот што г...

Тревога на аеродромот во Белград, евакуирани 130 патници

Авионот како што пренесуваат српските медиуми бил во подготовка за лет кон Франкфурт кога пристигнала дојавата, а на аеродромот веднаш биле испратени полициски екипи. „Сите одговорни служби, вклучувајќи ги аеродромските ...

Рикер: САД се подготвени да се вклучат во дијалогот Белград - Приштина

Тој за американските медиуми истакна дека за евентуално посилна улога на САД во преговарачкиот процес, неодамна разговарал и со првиот човек на Стејт департментот, Мајк Помпео. Рикер кој евршителот на должност заменик државен ...

Далгариан: Мицотакис ќе го блокира Скопје, онолку колку што ќе му дозволат НАТО и ЕУ

 Имајќи предвид дека двете алијанси сакаат брз и непречен прием на земјата, оценува американскиот аналитичар Џек Далгариан во авторски текст за „Неоскосмос". Далгариан во анализата под наслов „Што може да...

Долниот дом на Конгресот го отфрли барањето за импичмент на Трамп

Текстот, поднесен од демократот Ал Грин, беше отфрлен со големо мнозинство (332 наспроти 92 гласа). Тоа го покажува несогласувањето по ова прашање во редовите на демократите, кои имаат мнозинство во Претставничкиот дом. Пр...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми