Последни вести

Најважни вести

По 19 години затвор за Беља и Демири за убиството на Саздо

Ги прогласи за виновни Бесир Беља и Скендер Демири и ги осуди на по 19 години затвор. Додека с...

Мерки на претпазливост за жител од Пелинце поради говор на омраза на Фејсбук

Како што соопшти Јавното обвинителство, осомничениот делото го сторил на 21 април годинава преку ...

Заев: Ќе има чистка, по изборите ќе се случат промени

Според премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев со изборните резултати на нивниот кандидат Стево Пенд...

Кого ќе зафати „пролетното чистење“ во власта?

Незадоволни од неделниот резултат во СДСМ се бара одговорност, на итен состанок синоќа во партиското седиште се анализираа бројките. Претседателот на социјалдемократите и премиерот, Зоран Заев веќе најави и кадровски промени в...

Кривична против кумановец за ширење расистички материјал преку Фејсбук

СВР Куманово вчера поднесе кривична пријава против И.Ј. (43) од село Пелинце, Општина Старо Нагоричане поради сомнение дека сторил кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски систем&q...

Голем интерес за посетата на папата Франциск

И денеска во црквата Пресвето Срце Исусово се подигнуваа картите без кој не може да се присуствува на мисата. Од црквата објаснуваат дека овие карти се за плоштадот Македонија и за посета на католичката црква. На настанот п...

Шилегов: Не треба да ја казниме нашата држава и да ја вратиме децении наназад

По изборите ќе се утврдува индивидуално одговорноста на секој поединечно во рамки на институциите што ги предводи. За нас во овој момент фокусот е на претседателските избори и ги повикувам граѓаните што помасовно да излезат, ако ...

Обвинение за мајката и таткото на три деца кои починаа во пожар во Велес

Во временскиот период во кој децата биле оставени сами, во куќата избувнал пожар во кој сите три деца го загубиле животот. Како што соопшти Јавното обвинителство, обвинетата како родител – мајка на децата на возраст од ч...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми