Последни вести

Најважни вести

Владата против предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за брза собраниска седница за уставните измени

Власта го одби предлогот за брза собраниска седница за уставни измени, како што побара лидерот на...

Обвинителката Русковска деновиве ќе ја обжали одлуката за нејзината суспензија

Русковска за Канал 5 потврди дека го добила решението со кое не смее да се доближи до Обвинителст...

Фатмир Битиќи: Рестрикции на струја засега нема да има

Битиќи уверува дека зимава нема да има рестрикции на струја. Во однос на владините задолженија ко...

Симовски: Единствена валидна категорија е резидентно население

Симовски: Единствена валидна категорија е резидентно население

Единствена валидна категорија е резидентно население и тоа е согласно сите стандарди на ОН кои важат за сите земји во светот и ги прифати и Евростат, вели директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски за Канал 5 о...

Костадиновска: Постојат помали верзии на торнада, но всушност тие се чести воздушни движења

Костадиновска: Постојат помали верзии на торнада, но всушност тие се чести воздушни движења

Постојат силни воздушни струења кои само наликуваат на торнадо, објаснуваат од УХМР. Нестабилното време може да се појави на други места во овој период од годината. Дали во иднина не очекуваат чести силни атмосферски процеси од в...

Украинците најавуваат контраофанзива, го објавија и датумот

Украинците најавуваат контраофанзива, го објавија и датумот

Националната разузнавачка служба за одбрана навести некои случувања денес, при што портпаролот рече: „Ќе има многу случувања низ фронтот во блиска иднина“. Андриј Јусов продолжи: „Не станува збор за какви бил...

Кинеската армија испраќа војници во Русија на заедничка вежба

Кинеската армија испраќа војници во Русија на заедничка вежба

„Учеството на Кина во заеднички вежби не е поврзано со актуелната меѓународна и регионална ситуација“, се вели во соопштението на Министерството. Вежбите се дел од билатералниот годишен договор за соработка, било р...

Цените на нафтата паднаа на речиси 92 долари, трговците се плашат од рецесија

Цените на нафтата паднаа на речиси 92 долари, трговците се плашат од рецесија

На лондонската берза цената на барелот беше пониска за 37 центи во однос на претходното затворање и изнесуваше 91,97 долари. Вчера ја затвори трговијата во минус 2,76 долари. На американскиот пазар барелот денеска се тргуваше ...

Битиќи за исвиркувањето на македонскиот јазик: Не сме дораснати да ги прифаќаме различностите

Битиќи за исвиркувањето на македонскиот јазик: Не сме дораснати да ги прифаќаме различностите

Живееме во општество на голема недоверба, општество во кое меѓусебно не се почитуваме и се уште не сме дораснати да ги прифаќаме различностите, рече вечерва вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи, коментирајќи го исвирк...

Вучиќ по средбата со Столтенберг: Им здодеавме на сите во Брисел со нашите поплаки

Вучиќ по средбата со Столтенберг: Им здодеавме на сите во Брисел со нашите поплаки

Столтенберг рече дека „конструктивниот дијалог е единствениот начин за решавање на тензиите на Косово“. „Ги повикувам сите страни да покажат воздржаност и да избегнуваат насилство“, додаде шефот на НАТО...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube