Последни вести

Најважни вести

Трагедија во Скопје – по пожар во стан најден починат маж

Пожарот се случил утринава на улицата Исаија Мажовски на четвриот кат од зградата каде целосно из...

Дали навистина има опаснот од „ценовно цунами“ за греење?

Првиот човек на Регулаторна, Марко Бислимовски вели дека доколку градските власти не го санираат ...

Реакции по извештајот на ЕКРИ за наводната дискриминација на Бугарите во Македонија

Вака адвокатот Тони Менкиноски, кој долги години застапува случаи пред судот во Стразбур, го оцен...

Бугарија ќе ги објави имињата на Македонците кои извадиле бугарски пасоши

Бугарија ќе ги објави имињата на Македонците кои извадиле бугарски пасоши

 Измените кои се предлог на лидерот на „Преродба“ Костадин Костадинов, предвидуваат регистарот на сите кои имаат државјанство да биде јавен, а јавна ќе биде и церемонијата за доделување на бугарски документи. Пре...

ВМРО-ДПМНЕ: Кога е најтешко, партијата секогаш е единствена

ВМРО-ДПМНЕ: Кога е најтешко, партијата секогаш е единствена

-ВМРО-ДПМНЕ го осуети планот на власта, на оската ДУИ – СДС и поранешни функционери на опозицијата кои одлучиле да се стават на нивно располагање преку валкани дилови за причини само ним познати, а кои директно ќе одат на...

Рекорден број мигранти се движи кон границата на САД, Бајден пред нов тест (ВИДЕО)

Рекорден број мигранти се движи кон границата на САД, Бајден пред нов тест (ВИДЕО)

Драматичното зголемување долж границата, особено во Сан Диего, Калифорнија и во тексашките градови Ел Пасо и Игл Пас, означува пресвртница откако бројките драстично паднаа во последниве месеци и може да создаде нови политички про...

Бајден се премисли- сепак на Украина ѝ испраќа моќен ракетен систем со голем дострел

Бајден се премисли- сепак на Украина ѝ испраќа моќен ракетен систем со голем дострел

Киев долго време бара од администрацијата на Бајден воени тактички ракетни системи (ATACMS) за да ги нападне и прекине линиите за снабдување, воздушните бази и железничката мрежа на територијата окупирана од Русија. Зеленски в...

Познати се Србите, кои ископаа тунел од стан до депото на Вишиот суд во Црна Гора

Познати се Србите, кои ископаа тунел од стан до депото на Вишиот суд во Црна Гора

Аџиќ рече дека истрагата открила дека во тоа кривично дело учествувале српските државјани Вељко Марковиќ (32), Милан Марковиќ (53), Дејан Јовановиќ (30) и Владимир Ериќ (32), а во исто време ги објавил и нивните фотографии. Пр...

Зеленески: Ќе произведуваме оружје заедно со Американците

Зеленески: Ќе произведуваме оружје заедно со Американците

Во своето секојдневно обраќање до Украинците, Зеленски рече дека долгорочниот договор ќе отвори нови работни места и индустриска база во Украина, чија економија беше уништена од војната со Русија. Заедничкото производство во одбр...

Цариници на аеродром во Париз заплениле стотици мајмунски черепи

Цариници на аеродром во Париз заплениле стотици мајмунски черепи

Тие черепи и черепите на други животни главно биле во пакети кои пристигнале од Камерун, соопшти вчера царината на аеродромот Шарл де Гол. Примателите требало да бидат колекционери и ловечки клубови во САД. Некои од пакетите с...

Вучиќ на средба со Бајден: Ја потврдивме заложбата за унапредување на билатералните односи

Вучиќ на средба со Бајден: Ја потврдивме заложбата за унапредување на билатералните односи

„На официјалниот прием кај претседателот Бајден ја потврдивме нашата посветеност за натамошно унапредување на нашите билатерални односи“, објави Вучиќ на Инстаграм профилот „будуќностсрбијеав“. Вучиќ об...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube