Последни вести

Најважни вести

Потрагата по 14 годишната Вања се уште трае, но нема информации каде е девојчето

Таа повеќе од 24 часа е исчезната и нејзината фотографија и име од денеска се во билетнот на МВР ...

Лавров доаѓа во Скопје, но присуството го откажаа министрите од Украина, Естонија, Латвија ..

Неколку часа откако беше потврдено дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров ќе пр...

Лефков: Не е премиер Албанец, туку премиер на препорака од ДУИ, најкриминалната партија

Погледнете ги последните месеци, години од владеењето, нема ден да нема скандал. Дали е Закон за ...

Здружението „Лесја Украинка“ изразува протест за посетата на Лавров во Скопје

Здружението „Лесја Украинка“ изразува протест за посетата на Лавров во Скопје

Лавров планира да учествува на состанокот на Организацијата за безбедност и соработка во Европа (ОБСЕ). Иако од Владата тврдат дека доаѓањето на Сергеј Лавров во Скопје нема да значи неговото доаѓање во билатерална посета...

Мизрахи: Нашите заклучоци за скандалот на Онкологија се засновани на извештаи и сведоштва

Мизрахи: Нашите заклучоци за скандалот на Онкологија се засновани на извештаи и сведоштва

До крајот на неделава Анкетната комисија за скандалот на Онкологија треба да донесе конечен извештај, но по вчерашната седница каде власта и опозицијата скроија паралелни заклучоци, можно е на крај воопшто да нема епилог за тоа к...

Бојан Јовановски е пуштен на слобода

Бојан Јовановски е пуштен на слобода

Причината е лошата здравствена состојба, за што Кривичен суд добил лекарски извештаи од повеќе доктори, како и цели лекарски козилиуми. Ова значи дека Боки 13 ќе се лекува од слобода, а откако му беше извршена операција и му б...

Штрајк на илјадници вработени во образованието во Германија, бараат повисоки плати

Штрајк на илјадници вработени во образованието во Германија, бараат повисоки плати

„Доколку работодавачот конечно не реагира и не почне правично да ги плаќа вработените во јавниот сектор, кризата со недостиг на професионална работна сила дополнително ќе се продлабочи“, рече претседателката на GEW, Д...

Столтенберг: НАТО ќе направи сѐ што е можно за да спречи конфликти во Западен Балкан

Столтенберг: НАТО ќе направи сѐ што е можно за да спречи конфликти во Западен Балкан

Запрашан за предупредувањето на претседателот на Украина, Володимир Зеленски, дека Русија има за цел да разгори конфликт на Балканот, секретарот на Северноатлантската алијанса рече дека ќе направат сѐ што е можно за да се спречи ...

Израелците тврдат дека уште 12 заложници се ослободени, од затвор излегуваат 30 Палестинци

Израелците тврдат дека уште 12 заложници се ослободени, од затвор излегуваат 30 Палестинци

Примопредавањето вклучува 10 Израелци и двајца странски државјани, соопшти ИДФ, додавајќи дека ослободените заложници се на пат кон израелска територија. Во исто време, триесет палестински затвореници се очекува да бидат ослоб...

На француски медицински брод ќе се лекуваат повредените Палестинци

На француски медицински брод ќе се лекуваат повредените Палестинци

Брод испратен од Франција се закотви во близина на брегот на Ел Ариш во северниот дел на Синај во Египет и ќе служи како пловечка болница за палестинските цивили повредени во војната меѓу Израел и Хамас во соседната Газа, соопшти...

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Ердоган: Израел мора да одговара за воените злосторства извршени во Газа

Како што пренесуваат британските медиуми, Ердоган во телефонскиот разговор, пред состанокот на Советот за безбедност на ОН за Газа, закажан за утре, му кажал на Гутереш дека „Израел продолжува бесрамно да го гази меѓународн...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube