Последни вести

Најважни вести

Следниот понеделник ќе се знае какви мерки ќе има за Велигден

Оваа  недела остануваат истите рестриктивни мерки а за велигденските празници допрва можни с...

Џафери:Никој не беше загрозен, јас сум должен да обезбедам функционално Собрание

Ако и понатаму има условувања и блокадиод опозицијата во Собранието, спикерот Талат Џафери не ја ...

Александар Станков и Милена Стевановиќ во „Само вистина“

Стевановиќ: Ако пратениците биле во комплетна заштитна опрема онака како што и ние влегуваме за с...

МЗ: Стигнаа 10.530 вакцини на Фајзер, купени со директни преговори со производителот

МЗ: Стигнаа 10.530 вакцини на Фајзер, купени со директни преговори со производителот

Станува збор за 10.530 дози од вакцината Фајзер, кои веќе од среда ќе бидат распределени по вакциналните пунктови во државата, каде се одвива вакцинација согласно Националната стратегија за ковид имунизација. Одделение за ...

Македонскиот пасош е 43-ти највреден во светот и е на четвртото место меѓу земјите од регионот

Македонскиот пасош е 43-ти највреден во светот и е на четвртото место меѓу земјите од регионот

Од друга страна, Хрватска и Словенија се најдоа на листата 16-ти и 11-ти по ред. Организацијата која се занимава со проценка на пасошите, „Henley passport index“ ја објави најновата листа на моментално највредните пас...

САД се обврзуваат дека ќе бидат предводници во борбата против климатските промени

САД се обврзуваат дека ќе бидат предводници во борбата против климатските промени

Пред виртуелниот самит за клима во четврток и петок,чиј домаќин е американскиот претседател Џо Бајден, Антони Блинкен треба да одржи говор по повод враќањето на Вашингтон по повлекувањето на администрацијата на Доналд Трамп &b...

Бојко Борисов е итно опериран- го скинал менискусот на фудбал

Бојко Борисов е итно опериран- го скинал менискусот на фудбал

Борисов се здобил со повреда на менискусот при играње фудбал. Во Пирогов бугарскиот премиер во оставка бил подложен на магнетна резонанца и е опериран во друга болница. За претходните спортски повреди на Борисов тој бил оп...

Вучиќ за наводниот нон-пејпер на Јанша за прекројување на границите на Балканот: Спијте мирно..

Вучиќ за наводниот нон-пејпер на Јанша за прекројување на границите на Балканот: Спијте мирно..

Во последните денови регионалната јавност се фокусира на наводниот нон-пејпер за промена на границите на балканските држави и нивна реорганизација според етнички линии, а медиумите како автори ги споменуваат највисоките словенечк...

Гутереш: Светот е на работ на климатска бездна

Гутереш: Светот е на работ на климатска бездна

Во 2020 година постоеше „двоен удар“ за милиони жители погодени од екстремните временски услови и ограничувачки мерки наметнати поради пандемијата на коронавирус, што ја одложуваше помошта за некои региони, предупреди...

Двајца загинаа во сообраќајна несреќа во Тесла, немало никого зад воланот (ВИДЕО)

Двајца загинаа во сообраќајна несреќа во Тесла, немало никого зад воланот (ВИДЕО)

Официјални лица потврдиле дека никој не бил зад воланот. Автомобилот „Тесла Модел С“ направен во 2019 година се натпреварувал на пат во американската држава Тексас за време на несреќата, што се случила во саботата ...

Напад со нож во џамија во Тирана, петмина повредени (ВИДЕО)

Напад со нож во џамија во Тирана, петмина повредени (ВИДЕО)

Од полицијата соопштуваат ж дека 34-годишен маж бил брзо уапсен, а локалните медиуми соопштија дека страдал од депресија и дека полицијата го барала заради друг инцидент со напад со нож во март. Полицијата соопштила дека с...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube