Последни вести

Најважни вести

Кочева: Јазикот во Македонија е регионална форма на бугарскиот јазик

Неколку месечните превирања на релација Скопје-Софија, од политичко се преселија и на научно ниво...

Бизнисменот Камчев потврдува дека гласот на снимките е негов

Бизнисменот Орце Камчев потврдува дека гласот од аудиоснимките кои излегоа на Youtube е негов, но...

„Само Вистина“ со Ненад Јовановиќ и Сотир Костов

Разликите во ставовите меѓу МАНУ и БАН за македонскиот јазик треба да се решат во рамки на комиси...

Реакција на сопругата на Зоран Милевски за објавените аудио снимки : Тоа се невистини

Сопругата на осудениот за ,,Рекет “ Зоран Милевски ,Мелина,  вели дека тоа е атак врз достоинството на нејзинот сопруг и целото семејство. Таа за објавените снимки вели дека се невистинити , а уште повеќе е навредена с...

Сотир Костов ја „поздрави“ Бугарската академија на науки (ВИДЕО)

На прашањето за негов став околу одлуката на БАН за непризнавање на македонскиот јазик и негово претставување како да е дел од бугарскиот , Сотир Костов покажа со ,,шипак” кон членовите на БАН и рече дека македонскиот јазик...

Белгиската влада мора да прими десет деца на џихадисти

Децата на возраст меѓу седум месеци и седум години мора да бидат донесени во Белгија во рок од шест недели, соопшти судот. Тие во моментот се приведени во бегалскиот камп „Ал-Хол“ во северо-источна Сирија, кој го к...

Унгарски турист се обидува да стои на нозе на Исланд (ВИДЕО)

Унгарецот Јожеф Фекете едвај одел поради силниот ветар , а своето смешно видео го објавил на Фејсбук , каде стана хит. Сепак , на жителите на Рејкјавик не им беше до смеење , бидејќи и тие требаа да се движат низ градот, к...

Димитров: Македонскиот јазик е меѓународно признат

На социјалната мрежа фејсбук тој напиша дека..,,Во 21-от век, во Европа, правото на самоопределување и само-изјаснување е неспорно. Односите меѓу две држави, за да бидат пријателски и блиски, претпоставуваат почитување на тоа пра...

Мицкоски: Негациите на македонскиот јазик се последица на тргувањата на власта

„Македонскиот јазик постои, тој е посебен и им припаѓа на Македонците и е дел од светското културно богатство како доказ за нашето постоење и идентитет. Сите негации на оваа апсолутна вистина се последица на тоа што власта ...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми