Последни вести

Најважни вести

Сообраќај по суви коловози

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните п...

Составот на Анкетната комисија за случајот Онкологија на комисиска расправа

Утврдување предлог-одлука за избор на претседател, членови и нивни заменици на Анкетната комисија...

Косовската полиција изврши претрес на пет локации на северот на Косово

Косовската полиција изврши претрес на пет локации на северот на Косово

Во три општини на северот на Косово утринава се извршени проверки од страна на косовската полиција во врска со вооружениот напад во селото Бањска што се случи минатиот викенд. Косовската полиција информира дека претресите се...

Прво конгресно сослушување во истрагата за импичмент на Бајден

Прво конгресно сослушување во истрагата за импичмент на Бајден

Претставничкиот дом на САД, предводен од републиканците, го одржа првото сослушување во истрагата за отповикување на демократскиот претседател Џо Бајден, помалку од три дена пред се поизвесното делумно затворање на владата, докол...

Премиерот на Шведска бара помош од војската поради зголемените улични судири

Премиерот на Шведска бара помош од војската поради зголемените улични судири

Двајцата денеска ќе се сретнат со началникот на полицијата за да разговараат за улогата на војската, јави Би-Би-Си. Бајден за весникот „Дагенс нихетер“ изјави дека е подготвен да и помогне на полицијата. Не е јасно...

Видео: Најмалку двајца убиени во вооружениот напад во Ротердам

Видео: Најмалку двајца убиени во вооружениот напад во Ротердам

На двете места избувнале пожари, но подоцна биле изгаснати. Жртвите се 39-годишна жена и 42-годишен маж, професор на факултетот. Се дознава дека 32-годишниот осомничен е уапсен. Видеата на социјалните мрежи покажаа дека полици...

Сончево со умерена облачност, во Скопје со слаб до умерен ветер

Сончево со умерена облачност, во Скопје со слаб до умерен ветер

 Минималната температура ќе биде во интервал од 6 до 16, а максималната ќе достигне од 22 до 30 степени. Во Скопје, сончево со умерена облачност и со слаб до умерен ветер од североисточен правец. Минималната температура ќ...

Германец открил „дупка“ во законот, со чија помош извлекува луѓе од затворите

Германец открил „дупка“ во законот, со чија помош извлекува луѓе од затворите

Некои биле негови, а некои ги позајмил од пријатели. Тој признава дека бил малку нервозен. „Немав поим дали ова ќе функционира“, вели тој. Неговата дестинација била затворот Плецензе во северозападниот дел на Берлин. ...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube