Последни вести

Најважни вести

Најмногу снег на Попова Шапка, најстудено во Берово и Струмица

Во  Маврови Анови има 21 см наврнат снег, девет во Крушево, шест во Ѓуриште, пет сантиметри ...

ЕСМ од денеска го презема управувањето со БЕГ

Откако Владата вчера го одобри текстот на Договорот за деловно-техничка соработка, со кој се регу...

Ковачевски: Неполезно е да се бараат избори во услови на криза

– Немате ново што да понудите, туку само повторувате секој ден  дека треба избори. Јас...

Во земјава активни 19.104 случаи со Ковид-19, дневно во светот по три милиони новозаразени

Во земјава активни 19.104 случаи со Ковид-19, дневно во светот по три милиони новозаразени

Според последните податоци во земјава се активни 19.104 случаи. Од почетокот на пандемијата досега се направени вкупно 1.727.856 тестирања, дијагностицирани се 250.876 заболени, оздравеа 223.606 пациенти, а починаа 8.166 лица. ...

Шест жртви, од кои две деца, во напад во северна Сирија

Шест жртви, од кои две деца, во напад во северна Сирија

Африн во провинцијата Алеп е под контрола на турските сили и нивните сириски сојузници. „Не е  познато кој го извршил нападот, но проектилите биле истрелани од областа каде што се распоредени силите на сирискиот реж...

Кина регистрира најмал локален пренос на ковид случаи на дневно ниво

Кина регистрира најмал локален пренос на ковид случаи на дневно ниво

Земјата вчера имала 23 локални инфекции, а претходниот ден бројката изнесувала 43, со што четири дена по ред се намалува бројот на симптоматски случаи. Воедно, ова е и најмалата бројка на дневна основа од 29 ноември минатата годи...

Лирман за Дојче веле: ЕУ и Бугарија да си го одржат ветувањето кон Македонија

Лирман за Дојче веле: ЕУ и Бугарија да си го одржат ветувањето кон Македонија

Државната министерка во германското Министерство за надворешни работи Ана Лирман смета дека се многу позитивни и охрабрувачки сигналите од првата средба на македонскиот премиер Димитар Ковачевски и неговиот бугарски колега, преми...

Забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Крива Паланка – Г.П. Деве Баир

Забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Крива Паланка – Г.П. Деве Баир

Во северните и североисточните краеви на земјава поради врнежи од снег и дожд сообраќајот се одвива по влажни коловози додека во останатите делови по наместа влажни коловози, информираше АМСМ и препорачува приспособена брзина на ...

Голема експлозија во рударскиот регион во Гана, има загинати и урнати стотици објекти

Голема експлозија во рударскиот регион во Гана, има загинати и урнати стотици објекти

Сеџи Саџи Амедону, заменик генерален директор на Националната организација за управување со катастрофи, рече дека се уништени 500 згради. На жителите им е препорачано да ја напуштат областа заради нивна безбедност и да заминат...

Забрана за тешки товарни возила на патот Дебар – Маврово

Забрана за тешки товарни возила на патот Дебар – Маврово

Во северните и североисточните краеви на земјава поради врнежи од снег и дожд сообраќајот се одвива по влажни коловози додека во останатите делови по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор ...

Облачно и студено со повремени врнежи од снег

Облачно и студено со повремени врнежи од снег

Врнежите ќе бидат пообилни во западните делови. Насекаде ќе се формира нова снежна покривка, освен во долниот тек на Повардарието. Како што најавија од Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР), заради ниските температури, ќ...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube