Најважни вести

Денеска се регистрирани 247 нови случаи на Ковид 19 , починати се 15 лица

Во: Скопје-116, Куманово-4, Штип-12, Прилеп-23, Тетово-10, Струга-12, Велес-7, Битола-8, Охрид-14...

Османи: Ќе се допрецизират одредени прашања од Договорот со Бугарија

Работни групи од Македонија и Бугарија на дневна основа работат на надминување на разликите на дв...

Зоран Димитровски и Тодор Пендаров во „Само вистина“

Незнам што се бара повеќе од Македонија, во договорот е јасно наведено да нема да мешање во внатр...

Ковид пандeмијата и како да се организираат домашните слави?

Ковид пандeмијата и како да се организираат домашните слави?

Традицијата на славење ќе продолжи, но годинава, тоа да биде само во кругот на најтесното семејството, апелираат свештените лица. Славски ручек и богата трпеза во кругот на најблиските, без  поголема фрекфенција на гости ...

Филипче:Над 85 насто од починатите имале други коморбидитети

Филипче:Над 85 насто од починатите имале други коморбидитети

Министериот Филипче очекува состојбата да се подобри со новите мерки кои треба да ги донесе  Собранието, засега вели не се планира полициски час. „Се соочуваме со еден многу силен бран на вирусот, ситуација која зна...

Министерот Спасовски е позитивен на коронавирус,има благи симптоми

Министерот Спасовски е позитивен на коронавирус,има благи симптоми

Почитувани, би сакал да ве информирам дека и покрај строгото почитување на мерките коишто ги превземам за моја лична и заштита на луѓето околу мене од почетокот на пандемијата, вечерва добив позитивен резултат за Ковид 19. Кл...

Од црква во Германија украдени мошти на светец,стари илјада години

Од црква во Германија украдени мошти на светец,стари илјада години

Остатоците од Свети Волфганг, средновековен бискуп, биле насилно украдени од истоимената црква. „Крадците ги украле моштите од стаклена и челична конструкција,отпорна куршуми користејќи огромна сила“, објавила цркв...

Терорист се разнел во Турција по полициска потера (ФОТО)

Терорист се разнел во Турција по полициска потера (ФОТО)

Милитантот се разнел и не се соопштува за други жртви. Инцидентот се случил во градот Искендер, во провинцијата Хатај, откако полицијата сакала да запре две лица во автомобил, на патот што бил блокиран, изјави гувернерот на та...

Италијаните на протести против новите мерки, молотови коктели кон полицијата во Милано (ВИДЕО)

Италијаните на протести против новите мерки, молотови коктели кон полицијата во Милано (ВИДЕО)

Некои од мерките вклучуваат затворање на баровите и рестораните во 18 часот и целосно затворање на спортските сали, базените, кината и театрите. Ситуацијата ескалира во некои градови, а екстремистичките групи значително ги зго...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube