Последни вести

Најважни вести

Ковачевски и членовите на Владата на прием кај Пендаровски

Новоизбраниот претседател на Владата Димитар Ковачевски утрово ги презеде функцијата и кабинетот ...

Германската министерка за Европа, Ана Лирман во посета на Македонија

Според агендата, министерката Лирман ќе биде примена од претседателот на државата Стево Пендаровс...

Најстудено во Берово -10, на Шапка 36 сантиметри снег, во Маврово 13

Висината на снежната покривка на Попова Шапка е 36 сантиметри, во Маврово 13, а во Крушево 7. ...

До 2025 година светскиот најдобар тенисер Новак Ѓоковиќ има забрана за влез во Австралија

До 2025 година светскиот најдобар тенисер Новак Ѓоковиќ има забрана за влез во Австралија

До 2025 година светскиот најдобар тенисер Новак Ѓоковиќ има забрана за влез во Австралија, потврди министерката за внатрешни работи на Австралија, Карен Ендрјуз . Поради укинатата виза и депортацијата добива автоматски забрана...

Водата во Скопје безбедна и квалитетна за пиење

Водата во Скопје безбедна и квалитетна за пиење

Ова го покажува неделниот извештај за квалитетот и безбедноста на водата за пиење, добиен од анализите спроведени во Секторот за санитарна контрола, во кој земените 196 примероци за физичко-хемиска и 196 примероци за микробиолошк...

Снежно невреме во источниот дел на САД, 200.000 домаќинства без струја

Снежно невреме во источниот дел на САД, 200.000 домаќинства без струја

Властите ги предупредија граѓаните да се воздржат од патување поради лошите временски услови. Откажани се 3.000 летови, а 8.000 полетале со доцнење. Снежното невреме стигна и до Канада, каде за само неколку часа паднаа 20 до 4...

Спасовски: МВР за граѓаните – Продолжуваме!

Спасовски: МВР за граѓаните – Продолжуваме!

Од 2017 до 2021 година, реконструирани се 70 објекти на МВР, целосно нови униформи за специјалните единици, Униформираната полиција, Одделот за заштита на определени личности и објекти во рамки на БЈБ, за Хеликоптерската единица ...

Австралија ќе ја признае руската вакцина Спутник В

Австралија ќе ја признае руската вакцина Спутник В

„TГA посочува дека вакцината против Ковид-19 од рускиот Гама центар Гамалеја Спутник В ќе биде призната како потврда на статусот на вакцинација на патниците кои пристигнуваат", се вели во соопштението на регулаторот об...

Столтенберг: НАТО нема да ги повлече војниците од земјите кои се приклучија по 1997 година

Столтенберг: НАТО нема да ги повлече војниците од земјите кои се приклучија по 1997 година

– НАТО не може со сигурност да каже какви се намерите на Русија во ситуацијата околу Украина. Може да има промена во плановите. Значи постојат шпекулации за ова прашање, но нема гаранции. Знаеме за значително зголемување на...

Филипче: Продолжувам да работам во интерес на пациентите и здравствените работници

Филипче: Продолжувам да работам во интерес на пациентите и здравствените работници

Почитувани граѓани, Ми беше чест и задоволство во изминатите 4 години да ви служам. Заедно поминавме многу во историски најтешкиот период за македонското здравство. Поддршката која ја добивавме јас и моите колеги ни даваше сил...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube