Последни вести

Најважни вести

Кулминира трката за градоначалник на град Скопје

Освен Данела Арсовска, бугарско државјанство имал и нејзинот сопруг- тврдат од владејачката СДСМ,...

Колку кампањата меѓу двата изборни круга ќе ја зголеми (не)излезноста

Заев преку видео обраќање повикува на обединување на прогресивните сили за земјата да продолжи да...

Вечерва во „Само интервју“ ќе гостува Данела Арсовска

Дали на Македонија и се случуваат локални или избори за политички пресврт? Арсовска демантира ...

МЗ: На Клиниката за Инфективни болести од ковид почина 17 годишна пациентка

МЗ: На Клиниката за Инфективни болести од ковид почина 17 годишна пациентка

Младата пациентка имала хронично заболување јувенилен Diabetes Melitus Tipe 1 и не била вакцинирана. Тегобите кај пациентката биле 9 дена пред да биде примена на Инфективната клиника во Скопје. Според лекарските извештаи, на 18.1...

Главниот противник на Орбан на изборите: Ако победам, ќе го екстрадирам Груевски

Главниот противник на Орбан на изборите: Ако победам, ќе го екстрадирам Груевски

Парламентарните избори во Унгарија ќе се одржат идната пролет, а според последните анкети, рејтингот на здружената опозиција, чиј предводник е Марки-Заи, е изедначен со рејтингот на Орбан. Mакедонскиот експремиер Никола Груевс...

Судење за „Плацови на Водно“–сведок кажуваше како се купувале плацови и станови

Судење за „Плацови на Водно“–сведок кажуваше како се купувале плацови и станови

Тој во судницата раскажуваше дека бил замолен од обвинетиот Сашо Мијалков да ја основа фирмата „Синах Инженеринг“, фирма ќерка на кипарска офшор компанија, за која подоцна дознал дека управител бил обвиентиот Ристо Но...

Неизвезноста од енергетска криза ја зголеми побаравачката на огревно дрво

Неизвезноста од енергетска криза ја зголеми побаравачката на огревно дрво

 Од складиштата кои ги контактираше Канал 5 велат дека побарувачката нагло се зголемила.Никој не сакаше да зборува пред камера, но ни потврдија дека се соочуваат со недостиг, повици од граѓани има многу, но дрва нема.Сепак т...

ВМРО-ДПМНЕ, Левица и Алијанса/Алтернатива формираа мнозинство во град Скопје

ВМРО-ДПМНЕ, Левица и Алијанса/Алтернатива формираа мнозинство во град Скопје

 Со ова, велат завршува четиригодишната доминација на СДСМ и ДУИ во Советот на главниот град. -Новото градско мнозинство ќе функционира по принципот на конкретна соработка на точно одредени програмски проекти кои ќе бидат...

Македонските Бугари неизбежен декор во бугарското предизборие

Македонските Бугари неизбежен декор во бугарското предизборие

По средбата со бугарскиот претседател Радев, претставниците на неколку здруженијата турнејата за поддршка во Софија ја продолжија и кај поранешниот премиер и лидер на ГЕРБ, Бојко Борисов чија партија според анкетите е фаворит за ...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube