Последни вести

Најважни вести

Министерот за внатрешни, Спасовски е против предложениот Закон за амнестија

Законот за амнестија се уште не е стигнат до Собрание, но освен опозицијата, против неговото доне...

Пет години од референдумот за Преспанскиот договор од 30. септември 2018 година

„Дали сте за членство во НАТО и ЕУ со прифаќање на договорот меѓу Македонија и Грција&ldquo...

Петровска ги посети припадниците на Армијата кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Припадниците на Армијата на Македонија кои се дел од мултинационалните сили на НАТО во Бугарија с...

Од емигрант во САД до лидер на Сириза: Каселакис е новата ѕвезда во грчката политика

Од емигрант во САД до лидер на Сириза: Каселакис е новата ѕвезда во грчката политика

Стефанос Каселакис е новото име на грчката политика. Синоокиот 35 годишен претпремач по потекло од Атина, кој голем дел од својот живот го поминал во САД го замени Алексис Ципрас на лидерската позиција во СИРИЗА. Неговото име се ...

Наредната недела се очекува да се реши проблемот со дијабетичарите

Наредната недела се очекува да се реши проблемот со дијабетичарите

Министерот за здравство Фатмир Меџити решение за проблемот со ленти за мерење шеќер и апарати го гледа во воведување на референтни цени во аптеките и секој корисник до одредена цена може да земе ленти и апарат. „И дијабе...

Бразилскиот претседател е во болница, го оперирал колкот

Бразилскиот претседател е во болница, го оперирал колкот

Лула е оперирана поради артроза на колкот предизвикана од екстремно болно абење и кинење на 'рскавицата на главата на бедрената коска, а процедурата под општа анестезија е насочена кон враќање на функцијата на десниот колк, к...

Десетици приведени во Истанбул: Намамувале туристи во бар, па ги ограбувале под закана

Десетици приведени во Истанбул: Намамувале туристи во бар, па ги ограбувале под закана

„Вработените во ноќниот клуб поканувале слободни туристи на прометните и популарни улици да пијат заедно пиво, носејќи ги во паб под изговор дека ќе ги донесат во клубот. Во објектот, девојките кои се претставувале како дру...

Украинската противвоздушна одбрана ноќеска уништила 30 руски дронови „Шахед“

Украинската противвоздушна одбрана ноќеска уништила 30 руски дронови „Шахед“

„Триесет напаѓачки беспилотни летала беа уништени во нашата област на одговорност од страна на силите за воздушна одбрана: 20 во регионот Виница, шест во регионот Одеса, четири во регионот на Николаев“, се наведува во...

Германија воведува мерки и контроли против мигрантрите: Веќе не може вака

Германија воведува мерки и контроли против мигрантрите: Веќе не може вака

„Во моментов бројот на бегалци кои доаѓаат во Германија е превисок“, рече Шолц во интервју за медиумската куќа РНД. Тој смета дека е неприфатливо мнозинството бегалци да доаѓаат во Германија без претходно да бидат рег...

Вучиќ: Не сакаме војна, војската нема да влезе на Косово, ќе се повлечеме од тоа подрачје

Вучиќ: Не сакаме војна, војската нема да влезе на Косово, ќе се повлечеме од тоа подрачје

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска изјави дека нема намера да ѝ нареди на армијата да ги премине административните премини со Косово, додавајќи дека ќе ги повлече српските сили од тоа подрачје бидејќи, како што наведе,...

Десетици илјади луѓе се собраа на климатски протести во Швајцарија

Десетици илјади луѓе се собраа на климатски протести во Швајцарија

Националниот протест за климата се фокусира на климатската правда. Швајцарската климатска алијанса, организацијата која стои зад настанот, нагласи дека побогатите земји на северната хемисфера, како што е Швајцарија, најмногу прид...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube