Последни вести

Најважни вести

Русковска: Почна увидот во документацијата за модуларните болници

Наши експерти ја направиле а потоа Светска Банка ја корегирала техничката документација за изград...

Заострување на мерките: Од октомври во ресторани и кафулиња само со двојна доза вакцина

Со една доза вакцина од наредниот месец нема да може да влезете во кафуле, кафеана, трговски цент...

Симовски: Пописот се одвива со посакуваниот интензитет и без проблеми

На дневно ниво се попишуваат над сто илјади граѓани.. Со повеќе информации околку тоа како теч...

Засега не се планира промена на моделот на наставата, само во една општина има прекршување

Засега не се планира промена на моделот на наставата, само во една општина има прекршување

Училиштата во една општина прекршуваат дел од протоколите за настава. Која е општината и колку училишта се во прашање не сакаше да открие министерката Царовска. Само посочи дека санитарните инспектори се редовно на терен и досега...

ДУЕЛ ЗА ИДНИНАТА, во Само Вистина, во понеделник 20 септември во 18:30 часот

ДУЕЛ ЗА ИДНИНАТА, во Само Вистина, во понеделник 20 септември во 18:30 часот

Заев, како премиер на Македонија доживеа да види веење на нашето знаме во седиштето на НАТО, решавање на спорот со Грција, но и ковид пандемијата како и последната несреќа со пожарот во Тетово. Дали Заев е задоволен од своите рез...

Во кинеските ковид- болници малите деца се без придружба и во заштитни комбинезони (ВИДЕО)

Во кинеските ковид- болници малите деца се без придружба и во заштитни комбинезони (ВИДЕО)

„Момчето (4) е заразено со корона, за жал, нема родители за придружба, оди сам во карантин, стои во описот на видеото на социјалната мрежа Твитер. Сцената е снимена од медицинска сестра во карантинска болница во Путијан,...

Нов извештај на ООН за климата: Светот е пред катастрофа

Нов извештај на ООН за климата: Светот е пред катастрофа

Научниците неодамна објавија дека глобалните емисии на CO2 треба да се намалат за 45% до 2030 година за да се избегне најлошото сценарио. Новата анализа на експертите на ООН покажува дека оваа цел не само што нема да се постигне,...

Почна дипломатската војна: Франција ги повлече амбасадорите од Австралија и САД

Почна дипломатската војна: Франција ги повлече амбасадорите од Австралија и САД

Франција одлучила да ги отповика амбасадорите од САД и Австралија, бидејќи, како што наведоа, тие беа „исклучително сериозни“ кога договорот за француските подморници се поништи и беше формиран пактот АУКУС. Париз ...

Вашингтон се подготвува за протест за поддршка на обвинетите поради упад во Конгресот

Вашингтон се подготвува за протест за поддршка на обвинетите поради упад во Конгресот

Црната ограда, која беше поставена околу комплексот шест месеци по смртоносните настани во седиштето на Американската демократија, е вратена на тоа место со камери за надзор пред собирот „Правда за Ј6“ (Правда за 6 ја...

САД признаа дека во нападот со дрон во Кабул биле убиени 10 цивили, од кои седум деца

САД признаа дека во нападот со дрон во Кабул биле убиени 10 цивили, од кои седум деца

Американската воена истрага за смртоносниот напад со беспилотни летала во Кабул во август покажа дека загинале 10 цивили, а целното возило најверојатно воопшто не било поврзано со ИСИС-К, изјави генералот Френк Мекензи, врховен г...

Путин гласал од самоизолација- го дал гласот електронски

Путин гласал од самоизолација- го дал гласот електронски

„Во овие услови на здравствени ограничувања, карантин, ја извршив својата граѓанска должност преку Интернет“, рече Путин, според снимките што ги пренесува руската телевизија. Тој ги повика Русите да излезат на глас...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube