Последни вести

Најважни вести

Нема назнаки од Софија за повлекување на ветото, Скопје ќе бара решение до последен момент

Во делот на проширувањето, медиумот особено се осврнува на работата на еврокомесарот за проширува...

Став на Институтот за македонски јазик: Не прифаќајте преговори за јазик, нација и историја

 По Институтот за историја, МАНУ и УКИМ, за последните случувања на релација Скопје-Софија и...

„Само Вистина" со Љупчо Зиков и Александар Пандов

Бучковски е прилично добар познавач на проблемите со Бугарија и мислам дека има концепција како д...

МВР го истражува случајот со говор на омраза од бугарски профили на FB страницата на Канал 5

МВР го истражува случајот со говор на омраза од бугарски профили на FB страницата на Канал 5

Министерството за внатрешни работи го истражува случајот со говор на омраза откако во изминатиот период можеше да се забележи на Фејсбук страницата на Канал 5 ТВ најчесто од бугарски профили. Освен кон медиумот навредите се ...

Португалија планира во првата фаза да вакцинира 10% од населението

Португалија планира во првата фаза да вакцинира 10% од населението

Предност ќе имаат оние над 50-годишна возраст со претходно постоечки болести, како што се васкуларни или респираторни заболувања, здравствените работници од првата линија и жителите и персоналот во домовите за стари лица. Прва...

ЕК ја тужи Бугарија поради загадениот воздух и недостатокот на соодветни мерки

ЕК ја тужи Бугарија поради загадениот воздух и недостатокот на соодветни мерки

Европската комисија објави дека одлучила да поднесе тужба пред Судот на правдата на ЕУ против Бугарија затоа што земјата не обезбедила целосна имплементација на одлуката на Европскиот суд од 5 април 2017 година. Судската одлук...

Најцрн ден во Италија од почетокот на пандемијата

Најцрн ден во Италија од почетокот на пандемијата

Во изминатите 24 часа починале 993 лица, што е апсолутен рекорд од почетокот на пандемијата во оваа земја, која беше силно погодена и пролетта. Има повеќе смртни случаи отколку во најцрниот ден на 27 март, кога имало 919 жртви...

Од идната недела во Скопје се отвора седми пункт за брзо тестирање на Ковид-19

Од идната недела во Скопје се отвора седми пункт за брзо тестирање на Ковид-19

Од  понеделник ќе се закажуваат тестирања во поликлиниката во Шуто Оризари со брз бесплатен антигенски тест за ковид 19. Првите тестирања ќе почнат од среда. Тестирањата ќе се закажуваат преку матичен лекар секој ден од поне...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube