Последни вести

Најважни вести

Заев е оптимист дека ќе се решат разликите околу историјата со Бугарија

Премиерот Заев е уверен дека за сите отворени прашања со Софија ќе се најде решение низ разговори...

Македонскиот државен архив располага со вредна документација за Гоце Делчев и тоа го знае Бугарија

Наспроти бугарските тврдења дека документација со единствено вредна научна важност во Мешовитата ...

Љупчо Николовски во „Само интервју“

Со дел од пратениците на опозицијата како и до сега ќе разговараме за подршка на одредени закони,...

И денеска голем број починати и заразени

И денеска голем број починати и заразени

Додека лекарите велат дека треба да се почека за да се потврди дали ова зголемување е почеток на најавениот есенски бран и земјите од регионот бележат слично зголемување. На темата епидемија и последици од истата од пред Влада...

Отказ за советникот на екс министерот Чулев

Отказ за советникот на екс министерот Чулев

Министерството за внатрешни работи денеска, по спроведената дисциплинска постапка од соодветната дисциплинска комисија, му го откажа договорот за вработување на З. Ѓ. на работното место државен советник за полициски и криминалист...

Белорускиот опозициски лидер почна штрајк со глад во затворот

Белорускиот опозициски лидер почна штрајк со глад во затворот

Адвокатот Заник е еден од седуммината лидери на опозицискиот координативен совет кои се во затвор или во егзил. Тој тврди дека започнал штрајк со глад затоа што сака да го обелодени „апсурдот на гонење луѓе за слободно изра...

Ердоган е подготвен за средба со Мицотакис поради спорот во Медитеранот

Ердоган е подготвен за средба со Мицотакис поради спорот во Медитеранот

Изјавата на Ердоган доаѓа во време кога тензиите меѓу двете земји се на врвот среде истражувањето на полиња со гас во водите за кои тврдат дека се на нивна територија и Турција и Грција. Спорот денеска влезе во нова фаза кога ...

Почна раното гласање на претседателските избори во САД (ВИДЕО)

Почна раното гласање на претседателските избори во САД (ВИДЕО)

Републиканскиот кандидат и сегашен претседател Доналд Трамп и неговиот противкандидат од Демократската партија, Џо Бајден, беа во оваа сојузна држава. Предвремено гласање на изборите за претседател на Соединетите Американски Д...

Жителите од улицата „Борис Сарафов“ на протест

Жителите од улицата „Борис Сарафов“ на протест

Со мирен протест и двочасовна блокада им порачаа на надлежните дека не се чувствуваат безбедно, бидејќи на градската улица нема ниту пешачки премини. Доколку не се исполнат нивните барања, велат, нивните протестите ќе продолжа...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube