Последни вести

Најважни вести

Кој стои зад планираното филмското бегство од „Идризово“?

Од МВР упатуваат на Јавното обвинителството, а од таму само потврдуваат дека дека се преземаат де...

Mаричиќ повторно го повика ВМРО-ДПМНЕ да се вклучи во дебатата за уставните измени

Вака евроамбасадорот Дејвид Гир одговори на прашањето дали вчера на состанок во канцелариите на Е...

Општина Тетово по објавата на Касами на ФБ: Не станува збор за главен град на Албанците

Во објавата стои многу јасно тоа што сакавме да го кажеме. Тоа е реалноста, а тие што сакаат да ј...

Tуфегџиќ за извештајот на С. Департментот: Сериозни обвинувања за спрега меѓу судии и адвокати

Tуфегџиќ за извештајот на С. Департментот: Сериозни обвинувања за спрега меѓу судии и адвокати

Тој вели дека најновиот Извештај на американскиот Стејт департмент, во кој се забележува отсуство на судска независност и драстично намалена доверба треба сериозно да се сфати и да се работи на подобрување на состојбите. &bdqu...

Се уште се трага по исчезантиот Самоил, семејството нуди парична награда

Се уште се трага по исчезантиот Самоил, семејството нуди парична награда

Семејството моли за помош и нуди парична награда за било каква новост во врска со нивниот најблизок, Самоил Костадиновски. Неговиот татко за Канал 5 откри дека има информации дека еден од двајцата осомничени за грабнувањето на...

Бугарскиот културен клуб „Ванчо Михајлов“ е избришан од Централниот регистар

Бугарскиот културен клуб „Ванчо Михајлов“ е избришан од Централниот регистар

Клубот е избришан од Централниот регистар откако Министерството за правда одлучи дека името на клубот ги повредува националните чувства на Македонците, поради соработката на Ванчо Михајлов со фашистичкиот окупатор. Од Централе...

Цариградскиот патријарх: Руската православна црква споделува одговорност за војната во Украина

Цариградскиот патријарх: Руската православна црква споделува одговорност за војната во Украина

Исто така Вселенсскиот патријарх е подготвен да помогне во повоената „духовна обнова“ на Русија. Вселенскиот патријарх Вартоломеј со тоа го прекори рускиот патријарх Кирил, чија отворена поддршка за руската инвазија н...

Џонсон во парламентот за ковид-забавите: Рака на срце, не ве лажев

Џонсон во парламентот за ковид-забавите: Рака на срце, не ве лажев

Одборот за парламентарни привилегии истражува дали Џонсон, кој поднесе оставка како премиер во септември, намерно или непромислено го довел Долниот дом во заблуда со низа изјави за забавите во Даунинг стрит. Доколку комисијата...

Специјалец е застрелан во полициска акција против екстремисти во Германија

Специјалец е застрелан во полициска акција против екстремисти во Германија

Осомничениот е уапсен и е под истрага за убиство во обид. Рано изутрината, припадниците на специјалната полиција, по наредба на главниот државен обвинител во Карлсруе, извршија претреси насочени кон 19 припадници на местото ка...

Се онесвести гостин среде емисијата на пропагандистот на Путин (ВИДЕО)

Се онесвести гостин среде емисијата на пропагандистот на Путин (ВИДЕО)

Андреј Карнеев, директор на Факултетот за азиски студии на Високата економска школа на Московскиот универзитет, колабираше за време на панел дискусијата за голем број политички прашања во Русија. Подоцна беше кажано дека гости...

Зеленски ги посети војниците на фронтот во близина на Бахмут

Зеленски ги посети војниците на фронтот во близина на Бахмут

Украинските сили во Бахмут се спротивставуваат на руските напади осум месеци и покрај големите жртви во една од најкрвавите битки од почетокот на руската инвазија пред 13 месеци. Зеленски им додели медали на исцрпените војници...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube