Последни вести

Најважни вести

Османи очекува интензивирање на активностите во однос на уставните измени

Уставните измени треба што поскоро да се најдат во Собранието, а по Нова Година и формално да се ...

Од 6 часот наутро Скопје ќе биде под целосна блокада на приватните превозници

Од шест наутро, па се додека се изнајде решение, Скопје ќе биде во тотален колапс. Приватните пре...

Следува ли сериозна борба против корупцијата?

Судскиот совет утре ќе избира нов претседател. Ова доаѓа по оставката на досегашната претседателк...

ТЕЦ Осломеј вклучен во производството на струја

ТЕЦ Осломеј вклучен во производството на струја

Домаќинствата за 16 проценти ја намалиле потрошувачката на електрична енергија во скапа тарифа откако се воведени блок тарифите, покажуваат анализите на Регулаторната комисија за енергетика. Според податоците на регулаторна за...

Земјоделците бараат одложување на новиот модел на субвенционирање

Земјоделците бараат одложување на новиот модел на субвенционирање

Новиот модел на субвенции кој треба да стратува за еден месец наидува на жестоки критики кај земјоделците. Според нив ништо не значи авансната исплата на субвенциите кога за да го добијат главниот дел од парите условени се да ...

ЕСМ:ТЕЦ Неготино утре изутрина ќе почне со активности за ставање на електраната во производство

ЕСМ:ТЕЦ Неготино утре изутрина ќе почне со активности за ставање на електраната во производство

Во договорот со економскиот оператор кој ги изведуваше работите беше наведен 15 декември како датум за завршување на зафатите. Но, со засилен интензитет на работа на економскиот оператор, и зголемен ангажман на вработение кој во ...

По масовните протести, кинеските власти ги олабавија антиковид мерките

По масовните протести, кинеските власти ги олабавија антиковид мерките

Кина се обидува да ја направи својата политика на нулта толеранција кон Ковид-19 пофокусирана и помалку напорна по минатонеделните протести без преседан против мерките. Урумчи, главниот град на провинцијата Ксинџијанг, каде шт...

Фон дер Лајен: ЕУ поради САД ќе ги зголеми субвенциите за зелена транзиција

Фон дер Лајен: ЕУ поради САД ќе ги зголеми субвенциите за зелена транзиција

Тие на своите производители во областа на зелената транзиција им даваат дарежливи отстапки. „Конкуренцијата е добра, ја поттикнува иновативноста, ја зајакнува ефикасноста и обезбедува напредок, а со тоа ги намалува ценит...

Рама до Вучиќ: Катастрофално ќе биде ако не дојдеш на Самитот во Тирана

Рама до Вучиќ: Катастрофално ќе биде ако не дојдеш на Самитот во Тирана

Претходно претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека нема да учествува на Самитот што на 6 декември ќе се одржи во Тирана. „Учеството на самитот е единствениот пат што го има Вучиќ, бидејќи во спротивно тоа б...

Надојдена река „проголта“ верници среде крштевање во ЈАР, најмалку деветмина загинати

Надојдена река „проголта“ верници среде крштевање во ЈАР, најмалку деветмина загинати

Повеќе од 30 верници вчера стоеле на карпите во реката кога почнал поројот, изјавил очевидец, пренесе Би-би-си. Свештеникот бил спасен откако се закачил за гранка, додаде тој. Спасувачките екипи денеска ја продолжија потраг...

Тројцата кинески астронаути се вратија на Земјата, 6 месеци ја градеа новата вселенска станица

Тројцата кинески астронаути се вратија на Земјата, 6 месеци ја градеа новата вселенска станица

Капсулата во која се наоѓаа командантот Чен Донг и астронаутите Лиу Јанг и Каи Ксуже слета во пустината во северна Кина околу 20:00 часот (12:10 GMT). Тројцата астронаути беа дел од мисијата што се лансираше во вселената во ка...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube