Последни вести

Најважни вести

Заев: На локалните избори да го избереме најдоброто - да направиме уште еден чекор напред

Да го избереме најдоброто за секоја општина, порача вечерва претседателот Зоран Заев на промоција...

Мицкоски: Да создадеме нова иднина! Ние гарантираме 14.835 проекти

Сакам на самиот почеток на овој преубав собир, на кој се чувствува енергијата за промени и потреб...

Стојанче Ангелов и Александар Пандов во „Само Вистина“

Пандов: Број „1“ на новата ВМРО-вска власт ќе биде сериозната борба со корупцијата. ...

Пристигна нова пратка апарати за отпечатоци од прст за локалните избори

Пристигна нова пратка апарати за отпечатоци од прст за локалните избори

Уредите на германски „Дермалог“ тука ќе се чуваат поради тоа што во ДИК нема доволно простор за нивно складирање, потврди првиот човек на ДИК, Александар Даштевски. Со затворањето на Избирачкиот список во петокот, Даш...

Три дена до крајот на пописот, досега попишани над 1,6 милиони лица

Три дена до крајот на пописот, досега попишани над 1,6 милиони лица

 Тој порача дека никој нема да остане не попишан, дури и оние кои што не биле затекнати за време на посетите од попишувачите. Отчукува часовникот за попишување, оние кои што под некоја околност не биле попишани на домашна...

Британија нуди времени визи за странски работници, очајно им требаат возачи на камиони

Британија нуди времени визи за странски работници, очајно им требаат возачи на камиони

Недостатокот на работна сила е растечки проблем во Велика Британија, која има рекордни еден милион вишок празни работни места помеѓу јуни и август, според Канцеларијата за национална статистика. Според Си -Ен -Ен, британската ...

Полските власти тврдат дека имало исламски екстремистички содржини во мобилните на мигрантите

Полските власти тврдат дека имало исламски екстремистички содржини во мобилните на мигрантите

Полска на почетокот на септември прогласи вонредна состојба на границата со Белорусија поради големиот прилив на мигранти од соседната земја. Варшава и Брисел го обвинуваат белорускиот лидер Александар Лукашенко дека ги корист...

Двајца Босанци влегоа во новиот состав на германскиот Бундестаг, ветија помош за регионот

Двајца Босанци влегоа во новиот состав на германскиот Бундестаг, ветија помош за регионот

„Деструктивните сили (во БиХ) неодамна станаа уште поагресивни. Би било важно за силите што ја негуваат идејата за граѓанска држава, либерална демократија и инклузивно општество да ги затворат редовите и да ја водат босанск...

Фајзер почна со клиничко испитување на лек против ковид во облик на таблета

Фајзер почна со клиничко испитување на лек против ковид во облик на таблета

Неколку компании, вклучувајќи ги Merck и Roche, работат на такви лекови, кои се нарекуваат антивирусни лекови. Тие работат со спречување на размножување на вирусот. Нивната примена би била двојна: да им се овозможи на пациенти...

Холандскиот премиер се вози на велосипед, додека е под закана од мафијата

Холандскиот премиер се вози на велосипед, додека е под закана од мафијата

Иако вооруженото насилство е ретко во Холандија, убиствата и насилствата поврзани со дрога станале вообичаени во последниве години, додека подземните господари се борат за територија. Владин извор, кој сакал да остане анонимен...

Европол уапси десетици членови на „Балкански картел“: Запленети 2,6 тони кокаин (ВИДЕО)

Европол уапси десетици членови на „Балкански картел“: Запленети 2,6 тони кокаин (ВИДЕО)

Минатата година биле спроведени серија акции во рамките на работната група помеѓу Шпанија, Хрватска, Србија, Германија, Словенија, Босна и Херцеговина, САД и Колумбија, со координација на активностите предводени од Европскиот цен...

Останете информирани Следете не на социjалните медиуми Facebook Twitter Instagram Youtube